PlaceHolder - en to ro translation catalogue (1460 entries)

en: Error 404 - page not found
ro: Eroare 404 - pagina nu a fost gasita

en: Entries by
ro: Intrari dupa

en: Profile for User:
ro: Profil Utilizator

en: Slide Options
ro: Optiuni slider

en: Duplicate this slide
ro: Reproduce acest slider

en: Slide options
ro: Optiuni slider

en: Image
ro: Imagine

en: The slide image/background. Click into the field to open the WordPress Media Library to choose or upload an image.
ro: Imagine/fundal slider. Click pentru a deschide Libraria Media Wordpress si a alege o

en: Thumbnail
ro: Miniatura

en: The thumbnail image of this slide. Click into the field to open the WordPress Media Library to choose or upload an image. If you leave this field empty, the slide image will be used.
ro: Miniatura acestui slider. Click pentru a deschide Libraria Media Wordpress si a alege o

en: Slide delay
ro: Intarziere slider

en: Here you can set the time interval between slide changes, this slide will stay visible for the time specified here. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Please don't use 0 or very low values.
ro: Aici poti seta intervalul de timp dintre schimbarea sliderelor, acest slider va sta vizibil pentru timpul specificat

en: Slide transition
ro: Tranzitie slider

en: You can choose between the old and the new 3D/2D slide transitions introduced in version 4.0.0.
ro: Poti alege dintre vechiul si noul mod 3D/2D introduse in versiunea 4.0.0.

en: Transitions
ro: Tranzitii

en: Direction
ro: Directie

en: The slide will slide in from this direction.
ro: Sliderul se v intra din directia

en: top
ro: sus

en: right
ro: dreapta

en: bottom
ro: jos

en: left
ro: stanga

en: You can select your desired slide transitions by clicking on this button.
ro: Poti alege tranzitia slider-ului printr-un click pe acest buton.

en: You can control here the timing of the layer animations  when the slider changes to this slider with a 3D/2D transition. Zero means that the layers of this slide will animate in when the slide transition ends. You can time-shift the starting time of the layer animations with positive or negative values.
ro: Puteți controla aici calendarul de animații strat atunci când cursorul se schimbă în acest slider cu o tranzitie 3D/2D. Zero, înseamnă că straturile de acest diapozitiv va anima în când se încheie tranziția diapozitive. Puteți de timp schimba timpul de pornire al animații strat cu valori pozitive sau negative.

en: Slide in
ro: Slide în

en: Duration
ro: Durata

en: The duration of the slide in animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Durata de diapozitiv în animație. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: Easing
ro: Facilitare

en: The timing function of the animation, with it you can manipualte the slide movement. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
ro: Funcția de sincronizare de animație, cu aceasta puteți manipualte mișcării saniei. Vă rugăm să faceți clic pe link-ul următor pentru acest domeniu selectați pentru a deschide easings.net pentru mai multe informații și exemple timp real.

en: Delay in
ro: Întârzierea

en: Delay before the animation start when the slide slides in. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Întârziere înainte de a începe animație atunci când slide slide inch Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: Slide out
ro: Glisați în afară

en: The duration of the slide out animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Durata de slide out animație. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: Delay out
ro: întârziere de

en: Delay before the animation start when the slide slides out. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Întârziere înainte de a începe animație atunci când slide slide-uri. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: Link this slide
ro: Link acest diapozitiv

en: If you want to link the whole slide, enter the URL of your link here.
ro: Dacă doriți să legați întreaga diapozitiv, introduceți URL-ul link-ul aici.

en: Link target
ro: Tintă link

en: You can control here the link behaviour: _self means the linked page will open in the current tab/window, _blank will create a new tab/window.
ro: Puteți controla comportamentul aici link-ul: _self înseamnă că pagina din link se va deschide în fila / fereastra curentă, _blank va crea o nouă filă / fereastră.

en: Misc
ro: Diverse

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this slide to work with it in your custom CSS or Javascript code.
ro: Puteți aplica un atribut ID-ul pe elementul HTML a acestui diapozitiv pentru a lucra cu ea în CSS-ul personalizat sau codul Javascript.

en: You can specify a slide alias name which you can use in your URLs with a hash mark, so LayerSlider will start with the correspondig slide.
ro: Puteți specifica un alias nume de diapozitive pe care le puteți utiliza în URL-uri cu un semn de diez, asa LayerSlider va începe cu tobogan correspondig.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: If you don't want to use this slide in your front-page, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
ro: Dacă nu doriți să utilizați acest diapozitiv în dvs. pe prima pagină, dar doriți să-l păstrați, aveți posibilitatea să-l ascunde cu acest parametru.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Enter Preview
ro: Introduceți Previzualizare

en: Layers
ro: Diaspozitive

en: Basic
ro: Fundamental

en: Options
ro: Optiuni

en: Style
ro: Stil

en: Attributes
ro: Insusiri

en: Remove this layer
ro: Elimina acest strat

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Click into this text field to open WordPress Media Library where you can upload new images or select previously used ones.
ro: Clic în acest câmp de text pentru a deschide WordPress Biblioteca media unde puteți încărca imagini noi sau selecta cele utilizate anterior.

en: Custom HTML content
ro: Conținut HTML personalizat

en: Type here the contents of your layer. You can use any HTML codes in this field to insert other contents then text. This field is also shortcode-aware, so you can insert content from other plugins as well as video embed codes.
ro: Introduceți aici conținutul stratului dumneavoastră. Puteți utiliza orice coduri HTML în acest domeniu pentru a introduce alte conținuturi apoi textul. Acest câmp este, de asemenea, shortcode-conștient, astfel încât să puteți introduce conținut de alte plugin-uri, precum și codurile de embed video.

en: Transition in
ro: Tranziție în

en: Type
ro: Tip

en: The type of the transition.
ro: Tip de tranziție.

en: Auto (Slide from auto direction)
ro: Auto (Slide de direcție auto)

en: Top (Slide from top)
ro: Top (Slide de sus)

en: Right (Slide from right)
ro: (Slide din dreapta) dreapta

en: Bottom (Slide from bottom)
ro: Partea de jos (Slide din partea de jos)

en: Left (Slide from left)
ro: Stânga (Slide din stânga)

en: The duration of the slide in animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Lower values results faster animations.
ro: Durata de diapozitiv în animație. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă. Valorile mai mici rezultate animații mai repede.

en: The timing function of the animation, with it you can manipualte the layer movement. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
ro: Funcția de sincronizare de animație, cu aceasta puteți manipualte mișcarea strat. Vă rugăm să faceți clic pe link-ul următor pentru acest domeniu selectați pentru a deschide easings.net pentru mai multe informații și exemple timp real.

en: Delay
ro: Intârzia

en: Delay before the animation start when the layer slides in. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Întârziere înainte de a începe animație atunci când stratul de slide-uri inch Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: Rotation
ro: Rotație

en: Scale
ro: Scala

en: Transition out
ro: Tranziție din

en: Auto (Slide to auto direction)
ro: Auto (Slide de direcție auto)

en: Top (Slide to top)
ro: Top (Slide sus)

en: Right (Slide to right)
ro: Dreapta (Slide la dreapta)

en: Bottom (Slide to bottom)
ro: Partea de jos (Slide la partea de jos)

en: Left (Slide to left)
ro: Stânga (Slide la stânga)

en: The duration of the slide out animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second. Lower values results faster animations.
ro: Durata de slide out animație. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă. Valorile mai mici rezultate animații mai repede.

en: Delay before the animation start when the layer slides out. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Întârziere înainte de a începe animație atunci când stratul de slide-uri. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: Other options
ro: Alte optiuni

en: Distance
ro: Distanta

en: The default value is -1 which means that the layer will be positioned exactly outside of the slide container. You can use the default setting in most of the cases. If you need to set the start or end position of the layer from further of the edges of the slide container, you can use 2, 3 or higher values.
ro: Valoarea implicită este -1, ceea ce înseamnă că stratul va fi pozitionat exact exteriorul containerului diapozitiv. Puteți utiliza setarea implicită în cele mai multe cazuri. Dacă aveți nevoie pentru a stabili poziția începutul sau la sfârșitul stratului de departe de marginile containerului diapozitiv, aveți posibilitatea să utilizați 2, 3 sau valori mai mari.

en: Show until
ro: Afiseaza pana

en: The layer will be visible for the time you specify here, then it will slide out. You can use this setting for layers to leave the slide before the slide itself animates out, or for example before other layers will slide in. This value in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Stratul va fi vizibil pentru timpul pe care îl specificați aici, atunci acesta va aluneca afară. Puteți folosi această setare pentru straturi să părăsească diapozitivul înainte de diapozitive se animă afară, sau, de exemplu, înainte de alte straturi vor aluneca inch Această valoare în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: If you don't want to use this layer, but you want to keep it, you can hide it with this switch.
ro: Dacă nu doriți să utilizați acest strat, dar pe care doriți să-l păstrați, aveți posibilitatea să-l ascunde cu acest parametru.

en: If you will use similar settings for other layers or you want to experiment on a copy, you can duplicate this layer.
ro: Dacă veți folosi setările similare pentru alte straturi sau doriti sa experimenteze pe o copie, se poate duplica acest layer.

en: Duplicate this layer
ro: Duplicate acest strat

en: If you want to link your layer, type here the URL. You can use a hash mark followed by a number to link this layer to another slide. Example: #3 - this will switch to the third slide.
ro: Dacă doriți să vă legați strat, introduceți aici URL-ul. Puteți utiliza o marcă hash, urmat de un număr de a lega acest strat la un alt diapozitiv. Exemplu: # 3 - acest lucru se va trece la al treilea diapozitiv.

en: You can control here the link behaviour: _self means the linked page will open in the current tab/window, _blank will open it in a new tab/window.
ro: Puteți controla comportamentul aici link-ul: _self înseamnă că pagina din link se va deschide în fila / fereastra curentă, _blank se va deschide într-o filă / fereastră nouă.

en: Layout & Positions
ro: Aspect & Pozitii

en: Width
ro: Lățime

en: You can set the width of your layer. You can use pixels, percents, or the default value 'auto'. Examples: 100px, 50% or auto
ro: Puteți seta lățimea stratului de dumneavoastră. Puteți folosi pixeli, procente, sau valoarea implicită "auto". Exemple: 100px, 50% sau auto

en: Height
ro: Inălțime

en: You can set the height of your layer. You can use pixels, percents, or the default value 'auto'. Examples: 100px, 50% or auto
ro: Puteți seta înălțimea stratului de dumneavoastră. Puteți folosi pixeli, procente, sau valoarea implicită "auto". Exemple: 100px, 50% sau auto

en: Top
ro: Sus

en: The layer position from the top of the slide. You can use pixels and percents. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n' drop, or set the exact values here.
ro: Poziția Stratul de sus a diapozitivului. Puteți folosi pixeli și procente. Exemple: 100px sau 50%. Puteți muta straturi tale, la previzualizare de mai sus cu picătură o piedică n ", sau pentru a seta valorile exacte aici.

en: Left
ro: Stanga

en: The layer position from the left side of the slide. You can use pixels and percents. Examples: 100px or 50%. You can move your layers in the preview above with a drag n' drop, or set the exact values here.
ro: Poziția strat pe partea stângă a diapozitivului. Puteți folosi pixeli și procente. Exemple: 100px sau 50%. Puteți muta straturi tale, la previzualizare de mai sus cu picătură o piedică n ", sau pentru a seta valorile exacte aici.

en: Padding
ro: Umplutură

en: Padding on the top of the layer. Example: 10px
ro: Umplutură pe partea de sus a stratului. Exemplu: 10px

en: Right
ro: Dreapta

en: Padding on the right side of the layer. Example: 10px
ro: Umplutură pe partea dreaptă a stratului. Exemplu: 10px

en: Bottom
ro: Jos

en: Padding on the bottom of the layer. Example: 10px
ro: Umplutură pe partea de jos a stratului. Exemplu: 10px

en: Padding on the left side of the layer. Example: 10px
ro: Umplutură pe partea stângă a stratului. Exemplu: 10px

en: Border
ro: Bordura

en: Border on the top of the layer. Example: 5px solid #000
ro: Frontieră pe partea de sus a stratului. Exemplu: 5px solid # 000

en: Border on the right side of the layer. Example: 5px solid #000
ro: Frontieră pe partea dreaptă a stratului. Exemplu: 5px solid # 000

en: Border on the bottom of the layer. Example: 5px solid #000
ro: Frontieră pe partea de jos a stratului. Exemplu: 5px solid # 000

en: Border on the left side of the layer. Example: 5px solid #000
ro: Frontieră pe partea stângă a stratului. Exemplu: 5px solid # 000

en: Font
ro: Fond

en: Family
ro: Familie

en: List of your chosen fonts separated with a comma. Please use apostrophes if your font names contains white spaces. Example: Helvetica, Arial, sans-serif
ro: Lista fonturilor alese separate cu o virgulă. Va rugam sa folositi apostroful în cazul în care numele de font conține spații albe. Exemplu: Helvetica, Arial, sans-serif

en: Size
ro: Marime

en: The font size in pixels. Example: 16px.
ro: Dimensiunea fontului în pixeli. Exemplu: 16px.

en: The line height of your text. The default setting is 'normal'. Example: 22px
ro: Înălțimea linie de text. Setarea implicită este "normală". Exemplu: 22px

en: Color
ro: Culoare

en: The color of your text. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values. Example: #333
ro: Culoarea textului. Puteți folosi nume de culori, valori hexazecimal, RGB sau RGBA. Exemplu: # 333

en: Background
ro: Fundal

en: The background color of your layer. You can use color names, hexadecimal, RGB or RGBA values as well as the 'transparent' keyword. Example: #FFF
ro: Culoarea de fundal a stratului de dumneavoastră. Puteți folosi nume de culori, hexazecimal, valorile RGB sau RGBA precum și cuvântul cheie "transparent". Exemplu: # FFF

en: Rounded corners
ro: Colturi rotunjite

en: If you want rounded corners, you can set here its radius. Example: 5px
ro: Dacă doriți colturi rotunjite, puteti seta aici raza sa. Exemplu: 5px

en: If you use custom sized layers, you have to enable this setting to wrap your text.
ro: Dacă utilizați straturi de dimensiuni personalizate, va trebui să activați această setare pentru a încadra textul.

en: Custom style settings
ro: Setările de stil personalizate

en: Custom styles
ro: Stiluri particularizate

en: If you want to set style settings other then above, you can use here any CSS codes. Please make sure to write valid markup.
ro: Dacă doriți să setați setările de stil alte apoi mai sus, puteti folosi aici toate codurile CSS. Vă rugăm să asigurați-vă că pentru a scrie markup valid.

en: You can apply an ID attribute on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
ro: Puteți aplica un atribut ID-ul pe elementul HTML din acest strat pentru a lucra cu ea în CSS-ul personalizat sau codul Javascript.

en: Classes
ro: Clase

en: You can apply classes on the HTML element of this layer to work with it in your custom CSS or Javascript code.
ro: Puteți aplica clase pe elementul HTML din acest strat pentru a lucra cu ea în CSS-ul personalizat sau codul Javascript.

en: Title
ro: Titlu

en: You can add a title to this layer which will display as a tooltip if someone holds his mouse cursor over the layer.
ro: Puteți adăuga un titlu la acest strat, care se va afișa ca un tooltip dacă cineva deține cursorul mouse-ului său peste stratul.

en: You can add an alternative text to your layer which is indexed by search engine robots and it helps people with certain disabilities.
ro: Puteți adăuga un text alternativ pentru layer-ul care este indexat de către roboți motor de căutare și îi ajută pe oameni cu anumite dizabilități.

en: Some plugin may use the rel attribute of a linked content, here you can specify it to make interaction with these plugins.
ro: Unele plugin poate folosi atributul rel cu un conținut de legat, aici puteți specifica să facă interacțiunea cu aceste plugin-uri.

en: Add new layer
ro: Adauga un nou diapozitiv

en: Add new LayerSlider
ro: Adăuga noi LayerSlider

en: Back to the list
ro: Inapoi la lista

en: Global Settings
ro: Setări globale

en: Slides
ro: Diapozitive

en: Event Callbacks
ro: Callbacks eveniment

en: Documentation
ro: Documentatie

en: Type your slider name here
ro: Tastați numele dvs. slider aici

en: The slider width in pixels. For compatibility reasons, we still support percentage values, but for responsive layout, you should use pixels.
ro: Lățimea slider în pixeli. Din motive de compatibilitate, încă susține valorile procentuale, ci pentru aspectul receptiv, ar trebui să utilizați pixeli.

en: The slider height in pixels.
ro: Înălțimea slider în pixeli.

en: Responsive
ro: Sensibil

en: Enable this option to turn LayerSlider into a responsive slider.
ro: Activați această opțiune pentru a transforma LayerSlider într-un slider sensibil.

en: Full-width slider
ro: Slider full-lățime

en: When you are using a responsiveness or percentage dimensions for the slider, it will respond the parent element size changes. With this option you can bypass this behaviour and LayerSlider will be a full-width slider.
ro: Când utilizați o reacție sau dimensiunile procentuale pentru cursorul, acesta va răspunde la mamă modificările dimensiunea elementului. Cu această opțiune puteți ocoli acest comportament și LayerSlider va fi un slider full-lățime.

en: Responsive under
ro: Receptiv la

en: You can force the slider to change automatically into responsive mode but only if the slider width is smaller than responsiveUnder pixels. It can be used if you need a full-width slider with fixed height but you also need it to be responsive if the browser is smaller... Important! If you enter a value higher than 0, the normal responsive mode will be switched off automatically!
ro: Puteți forța cursorul pentru a schimba automat în modul receptiv, dar numai în cazul în care lățimea slider este mai mică decât pixeli responsiveUnder. Acesta poate fi folosit dacă aveți nevoie de un slider full-lățime, cu înălțime fixă​​, dar, de asemenea, nevoie de ea pentru a fi receptiv în cazul în care browser-ul este mai mic ... Important! Dacă introduceți o valoare mai mare decât 0, modul receptiv normală va fi oprit în mod automat!

en: Layers Container
ro: straturi Container

en: This feature is useful if you are using a full-width slider and you want to avoid stretching your layers across the full viewport horizontally. Just specify a custom width in pixels, and the slider will create a centered inner area to place your content into that. Note that this feature is working only with pixel-positioned layers, but you can still use the value '50%' if you want centered positions.
ro: Această caracteristică este utilă dacă utilizați un slider full-lățime și doriți, pentru a evita întinderea straturilor pe deplin vizualizare orizontal. Doar specifica o lățime de obicei în pixeli, iar cursorul se va crea o zonă centrat interior pentru a plasa conținutul în asta. Rețineți că această caracteristică este de lucru doar cu straturi pixel situat, dar puteți folosi în continuare valoarea de 50% ", dacă doriți poziții centrate.

en: Automatically start slideshow
ro: Începe automat slideshow

en: If enabled, slideshow will automatically start after loading the page.
ro: Dacă este activat, prezentarea va porni automat după încărcarea paginii.

en: Pause on hover
ro: Pauză pe hover

en: Slideshow will pause when mouse pointer is over LayerSlider.
ro: Voință prezentarea pauză atunci când indicatorul mouse-ului este de peste LayerSlider.

en: First slide
ro: Primul diapozitiv

en: LayerSlider will start with this slide (you can type the word <i>random</i> if you want the slider to start with a random slide).
ro: LayerSlider va începe cu acest diapozitiv (puteți introduce cuvântul <i> aleator </ i> daca vrei cursorul pentru a începe cu un diapozitiv aleatorie).

en: Animate first slide
ro: Animarea primul diapozitiv

en: If enabled, the layers of the first slide will animate (slide in) instead of fading in with the slide.
ro: Dacă este activat, straturile de primul diapozitiv va anima (diapozitiv în) în loc de decolorare cu slide.

en: Random slideshow
ro: slideshow aleatoriu

en: LayerSlider will change to a random slide instead of changing to the next / prev slide. Note that 'loops' feature won't work with this option.
ro: LayerSlider se va schimba la un diapozitiv întâmplare în loc de a schimba la următorul / prev diapozitiv. Rețineți că funcția "bucle" nu va funcționa cu această opțiune.

en: Two way slideshow
ro: Două mod slideshow

en: If enabled, slideshow will go backwards if you click the prev button.
ro: Dacă este activat, prezentarea va merge înapoi, dacă faceți clic pe butonul prev.

en: Loops
ro: Bucla

en: Number of loops if automatically start slideshow is enabled (0 means infinite!)
ro: Numărul de bucle, dacă începe automat prezentarea este activat (0 înseamnă infinit!)

en: Force the number of loops
ro: Forța de numărul de bucle

en: If enabled, the slider will always stop at the given number of loops even if the user restarts the slideshow.
ro: Dacă este activat, cursorul se va opri întotdeauna la numărul dat de bucle, chiar dacă utilizatorul își repornește slideshow.

en: Automatically play videos
ro: Juca în mod automat clipuri video

en: If enabled, the slider will automatically play youtube and vimeo videos.
ro: Dacă este activat, cursorul se va juca în mod automat pe YouTube și Vimeo video.

en: Automatically pause slideshow
ro: Întrerupe automat slideshow

en: enabled
ro: activat

en: disabled
ro: dezactivat

en: If you enabled the 'automatically play videos' option, the 'auto' value means that the slideshow will pause UNTIL the video is finished playing and after that it will continue. The 'enabled' value means that the slideshow will stop and will not resume after the video has been played.
ro: Dacă ați activat opțiunea de a "juca în mod automat video", valoarea "auto" înseamnă că prezentarea se va opri până când video este terminat de jucat și după care se va continua. Valoarea "activat" se înțelege că prezentarea se va opri și nu va relua după ce videoclipul a fost jucat.

en: Youtube preview
ro: YouTube previzualizare

en: Maximum quality
ro: Calitate maxima

en: High quality
ro: Calitate Inalta

en: Medium quality
ro: Calitate Medie

en: Default quality
ro: Calitate Normala

en: Default thumbnail picture of YouTube videos. Note, that Maximum quaility is not available to all (not HD) videos.
ro: Implicit imagine miniatură de clipuri video pe YouTube. Notă, că quaility maximă nu este disponibil pentru toți (nu HD) video.

en: Keyboard navigation
ro: Tastatura de navigare

en: You can navigate with the left and right arrow keys.
ro: Puteți naviga cu tastele săgeată stânga și dreapta.

en: Touch navigation
ro: atingere de navigare

en: Touch-control (on mobile devices).
ro: Touch-Control (pe dispozitive mobile).

en: Appearance
ro: Infatisare

en: Skin
ro: Aspect

en: You can change the skin of the slider. The 'noskin' skin is a border- and buttonless skin. Your custom skins will appear in the list when you create their folders as well.
ro: Puteți schimba pielea a cursorului. Pielea "Noskin", este o și transfrontaliere piele nasturi. Skin-uri personalizate vor apărea în lista atunci când vă creați foldere lor, de asemenea.

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Background color of LayerSlider. You can use all CSS methods, like hexa colors, rgb(r,g,b) method, color names, etc. Note, that slides with background will cover up the global background image.
ro: Culoarea de fundal a LayerSlider. Puteți folosi toate metodele CSS, cum ar fi culorile hexa, RGB (r, g, b) metoda, nume de culori, etc Rețineți, care aluneca cu fondul va acoperi imaginea de fundal la nivel mondial.

en: Background image
ro: Imagine fundal

en: Background image of LayerSlider. This will be a fixed background image of LayerSlider by default. Note, that slides with background will cover up the global background image.
ro: Imaginea de fundal de LayerSlider. Aceasta va fi o imagine de fundal fix de LayerSlider în mod implicit. Notă, care aluneca cu fundal va acoperi imaginea de fundal la nivel mondial.

en: Slider style
ro: stil slider

en: Here you can apply your custom CSS style settings to the slider.
ro: Aici puteți aplica setările personalizate CSS stilul cursor.

en: Navigation
ro: Navigare

en: Prev and Next buttons
ro: Anterior și butonul Urmatorul

en: If disabled, Prev and Next buttons will be invisible.
ro: Dacă este dezactivată, Anterior și butoanele urmatoare vor fi invizibil.

en: Start and Stop buttons
ro: Start și Stop

en: If disabled, Start and Stop buttons will be invisible.
ro: Dacă este dezactivată, Start și butoane de oprire va fi invizibil.

en: Navigation buttons
ro: Butoane de navigare

en: If disabled, slide buttons will be invisible.
ro: Dacă este dezactivat, butoanele de slide-urilor va fi invizibil.

en: Prev and next buttons on hover
ro: Anterior și următoarele butoane de pe Hover

en: If enabled, the prev and next buttons will be shown only if you move your mouse cursor over the slider.
ro: Dacă este activat, prev și butoanele următoare vor fi afișate numai dacă va muta cursorul mouse-ului peste cursor.

en: Bottom navigation on hover
ro: Navigare jos pe Hover

en: The bottom navigation controls (with also thumbnails) will be shown only if you move your mouse cursor over the slider.
ro: Controalele de navigare jos (de asemenea, cu miniaturi) va fi afișat numai dacă va muta cursorul mouse-ului peste cursor.

en: Show bar timer
ro: Afișare bara cronometru

en: You can hide or show the bar timer with this option.
ro: Puteți ascunde sau afișa cronometrul bar cu această opțiune.

en: Show circle timer
ro: Afișare cronometru cerc

en: You can hide or show the circle timer with this option.
ro: Puteți ascunde sau afișa cronometrul cerc cu această opțiune.

en: Thumbnail navigation
ro: Navigare miniatură

en: hover
ro: acopera

en: always
ro: totdeauna

en: Thumbnail width
ro: Lățimea miniatură

en: The width of the thumbnails in the navigation area.
ro: Lățimea de miniaturi în zona de navigare.

en: Thumbnail height
ro: Înălțimea miniatură

en: The height of the thumbnails in the navigation area.
ro: Înălțimea de miniaturi în zona de navigare.

en: Thumbnail container width
ro: Lățime container Miniatură

en: The width of the thumbnail navigation area.
ro: Lățimea zonei de navigare miniatură.

en: Thumbnail active opacity
ro: Opacitate activ Miniatură

en: The selected thumbnail opacity (0-100).
ro: Selectat miniatură opacitate (0-100).

en: Thumbnail inactive opacity
ro: Opacitate inactiv Miniatură

en: The opacity of inactive thumbnails (0-100).
ro: Opacitatea miniaturi inactive (0-100).

en: Image preload
ro: Preincarcare imagine

en: Preloads all images and background-images of the next slide.
ro: Încarcă anticipat toate imaginile și fundal imagini de slide-ul urmator.

en: Use relative URLs
ro: Folositi un URL relativ

en: If enabled, LayerSlider WP will use relative URLs for images.
ro: Dacă este activat, LayerSlider WP va utiliza URL-uri relative pentru imagini.

en: Troubleshooting
ro: Rezolvarea problemelor

en: Put JS includes to body
ro: Pune JS include de corp

en: If the slider doesn't showing up on your front-end page, you probably have a jQuery conflict when multiple libraries loaded to the document and causes a Javascript error. Enabling this option may solve your problem. Please don't enable this option if you don't experiencing any issues.
ro: În cazul în care cursorul nu apar pe pagina dvs. de front-end, probabil ca aveti un conflict jQuery atunci când mai multe biblioteci încărcate în documentul și produce o eroare de Javascript. Activarea acestei opțiuni poate rezolva problema. Vă rugăm să nu activați această opțiune dacă nu se confruntă cu probleme.

en: YourLogo
ro: Logo-ul dvs.

en: This is a fixed layer that will be shown above of LayerSlider container. For example if you want to display your own logo, etc., you can upload an image or choose one from the Media Library.
ro: Acesta este un strat fix, care va fi prezentat mai sus a containerului LayerSlider. De exemplu, dacă doriți să se afișeze logo-ul propriu, etc, puteți încărca o imagine sau alege unul din biblioteca media.

en: YourLogo style
ro: Stilul logo-ul dvs.

en: You can style your logo. You can use any CSS properties, for example you can add left and top properties to place the image inside the LayerSlider container anywhere you want.
ro: Puteți stilul logo-ul. Puteți folosi orice proprietăți CSS, de exemplu, puteți adăuga proprietăți stânga și partea de sus a plasa imaginea interiorul containerului LayerSlider oriunde doriți.

en: YourLogo link
ro: Link-ul logo-ul

en: You can add a link to your logo. Set false is you want to display only an image without a link.
ro: Puteți adăuga un link la logo-ul. Set fals este doriți să se afișeze numai o imagine fără o legătură.

en: YourLogo link target
ro: Țintă legătură Logo

en: If '_blank', the clicked url will open in a new window.
ro: Dacă "_blank", url clic se va deschide într-o fereastră nouă.

en: Add new slide
ro: Adăugați nou diapozitiv

en: You can control here the timing of the layer animations when the slider changes to this slide with a 3D/2D transition. Zero means that the layers of this slide will animate in when the slide transition ends. You can time-shift the starting time of the layer animations with positive or negative values.
ro: Puteți controla aici calendarul de animații strat atunci când cursorul se schimbă la acest slide cu o tranzitie 3D/2D. Zero, înseamnă că straturile de acest diapozitiv va anima în când se încheie tranziția diapozitive. Puteți de timp schimba timpul de pornire al animații strat cu valori pozitive sau negative.

en: Publish
ro: Publica

en: Save changes
ro: Salveaza schimbari

en: Basic properties
ro: Proprietati fundamentale

en: Transition name
ro: numele tranziție

en: The name of your custom transition. When you will edit a slider, it will appear with this name, so you can easily identify the individual transitions.
ro: Numele de tranziție personalizat. Când va edita un slider, acesta va apărea cu acest nume, astfel încât să puteți identifica cu ușurință tranziții individuale.

en: Rows
ro: rânduri

en: <number> or <min_number>,<max_number> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many rows of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
ro: <number> sau <min_number>,<max_number> Dacă specificați o valoare mai mare decât 1, LayerSlider va reduce diapozitiv în plăci. Puteți specifica aici cât de multe rânduri de tranziție dumneavoastră ar trebui să aibă. Dacă specificați două numere separate cu o virgulă, LayerSlider va folosi ca o gamă și alege un număr aleator între valorile tale.

en: <number> or <min_number>,<max_number> If you specify a value greater than 1, LayerSlider will cut your slide into tiles. You can specify here how many columns of your transition should have. If you specify two numbers separated with a comma, LayerSlider will use that as a range and pick a random number between your values.
ro: <number> sau <min_number>,<max_number>Dacă specificați o valoare mai mare decât 1, LayerSlider va reduce diapozitiv în plăci. Puteți specifica aici cât de multe coloane de tranziție dumneavoastră ar trebui să aibă. Dacă specificați două numere separate cu o virgulă, LayerSlider va folosi ca o gamă și alege un număr aleator între valorile tale.

en: You can apply a delay between the tiles and postpone their animation relative to each other.
ro: Puteți aplica o întârziere între plăci și amâne animatia lor față de celălalt.

en: Sequence
ro: Secvență

en: You can control the animation order of the tiles here.
ro: Puteți controla ordinea de animație de gresie aici.

en: Forward
ro: Inainte

en: Reverse
ro: Intoarcere

en: Col-forward
ro: Col-înainte

en: Col-reverse
ro: Col-intoarcere

en: Random
ro: Intamplator

en: Depth
ro: Profunzime

en: The script will try to identify the optimal depth for your rotated objects (tiles). With this option, you can force your objects to have large depth when performing 180 degree (and its multiplies) rotation.
ro: Script-ul va încerca să identifice adâncimea optimă pentru dumneavoastră rotit obiecte (gresie). Cu această opțiune, puteți forța obiectele să aibă adâncimea mare atunci când efectuează 180 de grade (si se multiplica de) rotație.

en: Before animation
ro: înainte de animație

en: The duration of your animation. This value is in millisecs, so the value 1000 means 1 second.
ro: Durata de animație dumneavoastră. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1,000 înseamnă o secundă.

en: The timing function of the animation, with it you can manipualte the movement of the animated object. Please click on the link next to this select field to open easings.net for more information and real-time examples.
ro: Funcția de sincronizare de animație, cu aceasta puteți manipualte mișcarea obiectului animat. Vă rugăm să faceți clic pe link-ul următor pentru acest domeniu selectați pentru a deschide easings.net pentru mai multe informații și exemple timp real.

en: Add new
ro: Adauga nou

en: Scale3D
ro: Scala3D

en: RotateX
ro: RotitiX

en: RotateY
ro: RotitiY

en: Animation
ro: Animatie

en: The direction of rotation.
ro: Direcția de rotație.

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: After animation
ro: Dupa animatie

en: Transition options
ro: Optiuni tranzitie

en: Remove transition
ro: Scoate tranzitie

en: Transition
ro: Tranzitie

en: The duration of the animation. This value is in millisecs, so the value 1000 measn 1 second.
ro: Durata de animație. Această valoare este în millisecs, astfel încât valoarea de 1000 measn 1 secundă.

en: The type of the animation, either slide, fade or both (mixed).
ro: Tipul de animație, fie diapozitiv, se estompeze sau ambele (mixt).

en: Slide
ro: Slider

en: Mixed
ro: Mixte

en: The direction of the slide or mixed animation if you chose these type in the previous setting.
ro: Direcția de diapozitiv sau animație mixte, dacă ați ales acest tip în setarea anterioară.

en: Top left
ro: Stânga sus

en: Top right
ro: Dreapta sus

en: Bottom left
ro: Stanga jos

en: Bottom right
ro: Dreapta jos

en: RotateZ
ro: RotitiZ

en: LayerSlider Transition Builder
ro: LayerSlider tranziție Builder

en: Your changes has been saved!
ro: Modificările dvs. au fost salvate!

en: 3D transitions
ro: Tranzitie 3D

en: Choose:
ro: Alege:

en: or
ro: sau

en: 2D transitions
ro: Tranzitie 2D

en: Before you can save your changes, you need to make writeable your "/wp-content/uploads" folder. See the <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions" target="_blank">Codex</a>
ro: Înainte de a salva modificările, trebuie să vă fi scris dvs.  "/ wp-content/uploads " dosar. Vezi <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions" target="_blank"> Codex </ a>

en: Transition Builder documentation
ro: Documentație Builder tranziție

en: To get started with the LayerSlider WP Transition Builder, please read our documentation by clicking on this "Help" menu item.
ro: Pentru a începe cu LayerSlider WP tranziție Builder, vă rugăm să citiți documentația noastră, făcând clic pe acest "Ajutor" element de meniu.

en: Edit this LayerSlider
ro: Editează acest LayerSlider

en: Slider width
ro: Lățimea slider

en: Slider height
ro: Înălțimea slider

en: Link this slide
ro: Link acest diapozitiv

en: Skin Editor
ro: Editor Aspecte

en: Choose a skin:
ro: Alege aspect:

en: You need to make this file writable before you can save your changes. See the <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions" target="_blank">Codex</a> for more information.
ro: Aveți nevoie pentru a face acest fișier poate fi scris înainte de a salva modificările. Vezi <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions" target="_blank">Codex</ a> pentru mai multe informații.

en: Modifying a skin could be dangerous, these changes will be permanent, you can't revert it.
ro: Modificarea un aspect ar putea fi periculoase, aceste modificări vor fi permanente, nu se poate reveni.

en: Your settings were successfully saved.
ro: Setările dvs. au fost salvate cu succes.

en: Thank you for purchasing LayerSlider WP. You successfully validated your purchase code for auto-updates.
ro: Vă mulțumim pentru achiziționarea WP LayerSlider. Ai validat cu succes codul de achiziție pentru auto-update.

en: Your purchase code doesn't appear to be valid. Please make sure that you entered your purchase code correctly.
ro: Codul de achiziție nu pare să fie validă. Vă rugăm să asigurați-vă că ați introdus corect codul de achiziție.

en: All Sliders
ro: Toate Sliders

en: Add New
ro: Adauga nou

en: Transition Builder
ro: Tranziție Builder

en: Custom Styles Editor
ro: Personalizat Stiluri Editor

en: Your account does not have the necessary permission you chose, and your settings have not been saved to prevent locking yourself out of the plugin.
ro: Contul dvs. nu are permisiunea necesară ați ales, iar setările nu au fost salvate pentru a preveni te de blocare din plugin.

en: Permission changes have been saved successfully.
ro: Modificări permisiunea au fost salvate cu succes.

en: It looks like your files isn't writable, so PHP couldn't make any changes (CHMOD).
ro: Se pare ca fișierele dvs. nu este inscriptibil, deci PHP nu a putut face nici o schimbare (CHMOD).

en: Cannot write to file
ro: Nu pot scrie în fișier

en: Invalid shortcode
ro: Shortcode invalid

en: Slider not found
ro: Slider nu a fost găsit

en: The new version of LayerSlider WP is almost ready!
ro: Noua versiune a LayerSlider WP este aproape gata!

en: For a faster and more reliable solution, LayerSlider WP needs to convert your data associated with the plugin. Your sliders and settings will remain still, and it only takes a click on this button.
ro: Pentru o soluție mai rapidă și mai de încredere, WP LayerSlider are nevoie pentru a transforma datele asociate cu plugin-ul. Glisante și setările vor rămâne în continuare, și este nevoie de doar un click pe acest buton.

en: Convert Data
ro: Conversia datelor

en: Update available for LayerSlider WP!
ro: Actualizare disponibilă pentru LayerSlider WP!

en: You have version %1$s. Update to version %2$s.
ro: Aveți versiunea %1$s. Actualizare la versiunea %2$s.

en: Review changes & Install
ro: Revizuirea modificărilor & Instalare

en: Insert a slider with LayerSlider WP Widget
ro: Introduceți un slider cu LayerSlider WP Widget

en: Choose a slider:
ro: Alegeți un slider:

en: You didn't create any slider yet.
ro: Tu nu a creat nici un slider încă.

en: Title:
ro: Titlu:

en: LayerSlider sliders
ro: Glisante LayerSlider

en: Import sample sliders
ro: Importul glisante eșantion

en: Name
ro: Nume

en: Actions
ro: Actiuni

en: Created
ro: Creat

en: Modified
ro: Modificat

en: Edit
ro: Editare

en: Duplicate
ro: Dublicare

en: Remove
ro: Inlatura

en: You didn't create a slider yet.
ro: Nu ați creat un slider încă.

en: Auto-updates
ro: Actualizare-auto

en: Purchase code:
ro: Cumpărare Cod:

en: To receive auto-updates, you need to enter your item purchase code. You can find it on your CodeCanyon downloads page, just click on the Download button and choose the "Licence Certificate" option. This will download a text file that contains your purchase code.
ro: Pentru a primi actualizările automate, trebuie să introduceți codul de achiziție articol. Îl puteți găsi pe pagina de descărcări CodeCanyon, doar să faceți clic pe butonul Download si alege "Certificatul de Licență" opțiune. Acest lucru va descărca un fișier text care conține codul de achiziție.

en: Release channel:
ro: Eliberați canal:

en: Stable
ro: Stabil

en: Although pre-release versions should be fine, they might contain unknown issues, and are not recommended for sites in production.
ro: Deși versiunile pre-lansare ar trebui să fie bine, s-ar putea conține aspecte necunoscute, și nu sunt recomandate pentru site-uri din producție.

en: Import & Export Sliders
ro: Import & Export Slidere

en: Choose a LayerSlider export file downloaded previously to import your sliders. To import from older versions, you need to create a file and paste the export code into it. Only the file contents matters, its name does not.
ro: Alegeți un fișier de export LayerSlider descărcate anterior pentru a importa slidere tale. Pentru a importa de la versiuni mai vechi, trebuie să creați un fișier și inserați codul export în ea. Numai conținutul problemele de fișiere, numele său nu.

en: Import Sliders
ro: Import Slidere

en: Downloads an export file that contains your selected sliders to import on your new site.
ro: Descărcări un fișier de export, care conține slidere selectate pentru a importa de pe site-ul nou.

en: Export Sliders
ro: Slidere export

en: Allow LayerSlider access to users with ...
ro: Permite accesul LayerSlider pentru utilizatorii cu ...

en: Role
ro: Rol

en: Update
ro: Actualizare

en: If you want to give access for other users than admins to this page, you can specify a custom capability. You can find all the available capabilities on
ro: Dacă doriți să dea acces pentru alți utilizatori decât administratori de această pagină, puteți specifica o capacitate personalizat. Puteți găsi toate capacitățile disponibile pe

en: this page
ro: aceasta pagina

en: Capability
ro: Capacitate

en: The documentation is here
ro: Documentația este aici

en: This is a WordPress contextual help menu, we use it to give you fast access to our documentation. Please keep in mind that because this menu is contextual, it only shows the relevant information to the page that you are currently viewing. So if you search something, you should visit the corresponding page first and then open this help menu.
ro: Acesta este un meniu de ajutor contextual WordPress, l-am folosi pentru a oferi acces rapid la documentatia noastra. Vă rugăm să țineți cont de faptul că, deoarece acest meniu este contextuală, se arată numai informațiile relevante pentru pagina pe care o vizualizați în prezent. Deci, dacă veți căuta ceva, ar trebui să vizitați pagina corespunzătoare prima și apoi deschideți acest meniu de ajutor.

en: LayerSlider Custom Styles Editor
ro: LayerSlider personalizat Stiluri Editor

en: Contents of your custom CSS file
ro: Conținutul de fișiere CSS personalizat

en: You need to make your uploads folder writable before you can save your changes. See the <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions" target="_blank">Codex</a> for more information.
ro: Aveți nevoie pentru a face folderul imagini poate fi scris înainte de a salva modificările. Vezi <a href="http://codex.wordpress.org/Changing_File_Permissions" target="_blank">Codex</ a> pentru mai multe informații.

en: (Unnamed Slider)
ro: (slider fără nume)

en: Blog Posts
ro: Postari blog

en: Content Elements
ro: Elemente continut

en: Displays Posts from your Blog
ro: Afișează mesajele de la blog-ul dvs.

en: Do you want to display blog posts?
ro: Vrei să afișeze blog?

en: Do you want to display blog posts or entries from a custom taxonomy?
ro: Vrei să afișeze mesajele de pe blogul sau intrări de la o taxonomie personalizat?

en: Which categories should be used for the blog?
ro: Ce categorii ar trebui să fie utilizate pentru blog-ul?

en: You can select multiple categories here. The Page will then show posts from only those categories.
ro: Puteți selecta mai multe categorii de aici.Pagina va afișa mesaje de la numai acele categorii.

en: Which Entries?
ro: Care intrările?

en: Select which entries should be displayed by selecting a taxonomy
ro: Selectați care intrări ar trebui să fie afișate prin selectarea o taxonomie

en: Display Entries from:
ro: Afișa intrările din:

en: Blog Grid Columns
ro: Coloane Grid Blog

en: How many columns do you want to display?
ro: Câte coloane vrei să afișeze?

en: Define Blog Grid layout
ro: Definirea grila Blog

en: Do you want to display a read more link?
ro: Vrei să afișeze o legătură mai citit?

en: Title and Excerpt
ro: Titlu și Extras

en: Title and Excerpt + Read More Link
ro: Titlu și Extras + Citeste mai mult Link

en: Only Title
ro: Doar Titlu

en: Only Title + Read More Link
ro: Numai titlu + Citeste mai mult Link

en: Only excerpt
ro: Numai extras

en: Only excerpt + Read More Link
ro: Doar extras + Citeste mai mult Link

en: No Title and no excerpt
ro: Nici un titlu și nici extras

en: Blog Content length
ro: Blog lungimea conținutului

en: Should the full entry be displayed or just a small excerpt?
ro: Ar trebui să fie afișată la intrarea complet sau doar un fragment mic?

en: Full Content
ro: Conținutul complet

en: Excerpt
ro: Extras

en: Excerpt With Read More Link
ro: Extras Cu Citeste mai mult link

en: Preview Image Size
ro: Avanpremieră Dimensiunea

en: Set the image size of the preview images
ro: Setați dimensiunea imaginii de imagini de previzualizare

en: Set the preview image size automatically based on column or layout width
ro: Setați dimensiunea imaginii de previzualizare în mod automat pe lățimea coloanei sau aspectul

en: Choose the preview image size manually (select thumbnail size)
ro: Alegeți imaginea de previzualizare dimensiunea manual (selectați dimensiunea miniaturii)

en: Select custom preview image size
ro: Selectați Custom dimensiunea imaginii de previzualizare

en: Choose image size for Preview Image
ro: Alegeți dimensiunea imaginii pentru Avanpremieră

en: Post Number
ro: Mesaj Număr

en: How many items should be displayed per page?
ro: Cât de multe elemente ar trebui să fie afișate pe pagină?

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another blog element.
ro: Offset determină locul în care interogarea începe mesaje de tragere. Utilă dacă doriți să eliminați un anumit număr de posturi pentru ca interogare deja le cu un alt element de blog.

en: Deactivate offset
ro: Dezactivați compensarea

en: Do not allow duplicate posts on the entire page (set offset automatically)
ro: Nu permit mesaje duplicat pe întreaga pagină (offset setat automat)

en: Pagination
ro: Paginație

en: Should a pagination be displayed?
ro: Ar trebui să fie afișată o paginație?

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: Button
ro: Buton

en: Creates a colored button
ro: Creează un buton colorat

en: Button Label
ro: Eticheta butonul

en: This is the text that appears on your button.
ro: Acesta este textul care apare pe butonul.

en: Button Link?
ro: Link buton?

en: Where should your button link to?
ro: Unde ar trebui buton link-ul pentru a?

en: Set Manually
ro: Seteaza manual

en: Single Entry
ro: O singura intrare

en: Taxonomy Overview Page
ro: Prezentare generală taxonomie Page

en: Open Link in new Window?
ro: Deschide link in new Window?

en: Select here if you want to open the linked page in a new window
ro: Selectați aici dacă doriți să deschideți pagina din link într-o fereastră nouă

en: Open in same window
ro: Deschide în aceeași fereastră

en: Open in new window
ro: Deschide in fereastra noua

en: Button Color
ro: Culoare buton

en: Choose a color for your button here
ro: Alege o culoare pentru butonul aici

en: Theme Color
ro: Culoare tema

en: Theme Color Subtle
ro: Tema Subtil Culoare

en: Blue
ro: Albastru

en: Red
ro: Rosu

en: Green
ro: Verde

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Aqua
ro: Albastru deschis

en: Purple
ro: Mov

en: Pink
ro: Roz

en: Silver
ro: Argint

en: Grey
ro: Gri

en: Black
ro: Negru

en: Custom Color
ro: Culoare personalizata

en: Custom Background Color
ro: Personalizat Culoare fundal

en: Select a custom background color for your Button here
ro: Selectați o culoare de fundal personalizat pentru butonul aici

en: Custom Font Color
ro: Personalizat Culoare font

en: Select a custom font color for your Button here
ro: Selectați o culoare de font personalizat pentru butonul aici

en: Button Size
ro: Marime buton

en: Choose the size of your button here
ro: Alegeți dimensiunea de butonul aici

en: Small
ro: Mic

en: Medium
ro: Mediu

en: Large
ro: Mare

en: Button Position
ro: Pozitie buton

en: Choose the alignment of your button here
ro: Alegeți alinierea butonul aici

en: Align Left
ro: Aliniere la stânga

en: Align Center
ro: Aliniere la centru

en: Align Right
ro: Aliniere la dreapta

en: Button Icon
ro: Iconita buton

en: Should an icon be displayed at the left side of the button
ro: Ar trebui să o pictogramă fi afișată în partea stângă a butonului

en: No Icon
ro: nu Icon

en: Yes, display Icon
ro: Da, afișează Icon

en: Select an icon for your Button below
ro: Selectați o pictogramă pentru butonul de mai jos

en: Layout Elements
ro: Elemente Layout

en: Creates a single full width column
ro: Creează o singură coloană lățime completă

en: Decrease Column Size
ro: Reduceți dimensiunea coloanei

en: Increase Column Size
ro: Creșterea dimensiunea coloanei

en: Delete Column
ro: Sterge coloana

en: Clone Column
ro: Cloneaza coloana

en: Creates a single column with 50% width
ro: Creează o singură coloană, cu lățime de 50%

en: Creates a single column with 33% width
ro: Creează o singură coloană cu lățime 33%

en: Creates a single column with 67% width
ro: Creează o singură coloană cu lățime 67%

en: Creates a single column with 25% width
ro: Creează o singură coloană cu lățime 25%

en: Creates a single column with 75% width
ro: Creează o singură coloană cu lățime 75%

en: Creates a single column with 20% width
ro: Creează o singură coloană cu lățime 20%

en: Contact Form
ro: Formular contact

en: Creates a customizable contact form
ro: Creează un formular de contact personalizabil

en: Your email address
ro: Adresa dvs. de e-mail

en: Enter the Email address where mails should be delivered to.
ro: Introduceți adresa de e-mail în care mail-urile ar trebui să fie livrate.

en: Default:
ro: Implicit:

en: Add/Edit Contact Form Elements
ro: Adauga / Editare formularul de contact Elemente

en: Here you can add, remove and edit the form Elements of your contact form.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și modifica forma Elemente de formularul de contact.

en: Available form elements are: single line Input elements, Textareas, Checkboxes and Select-Dropdown menus.
ro: Elemente de formular disponibile sunt: ​​elemente singura linie de intrare, textarea, casetele de validare și meniuri Select-derulante.

en: It is recommended to not delete the 'E-Mail' field if you want to use an auto responder.
ro: Se recomandă să nu pentru a șterge câmpul "E-mail", dacă doriți să folosiți un răspuns auto.

en: Edit Form Element
ro: Editare formular element

en: E-Mail
ro: Mail

en: Subject
ro: Subiect

en: Message
ro: Mesaj

en: Form Element Label
ro: Forma Element eticheta

en: Form Element Type
ro: Forma tip element

en: Text input
ro: Introducere text

en: Text Area
ro: Textarea

en: Select Element
ro: Selecteaza element

en: Datepicker
ro: Alegere data

en: Form Element Options
ro: Formular elementul opțiunii

en: Enter any number of options that the visitor can choose from. Separate these Options with a comma.
ro: Introduceți orice număr de opțiuni pe care vizitatorul poate alege de la. Separați aceste opțiuni, cu o virgulă.

en: Example: Option 1, Option 2, Option 3
ro: Exemplu: Opțiunea 1, opțiunea 2, opțiunea 3

en: Form Element Validation
ro: Formă de validare Element

en: No Validation
ro: Nu există validări

en: Is not empty
ro: Nu este gol

en: Valid E-Mail address
ro: Valid Adresa de e-mail

en: Valid Phone Number
ro: Numărul de telefon valabil

en: Valid Number
ro: Număr valid

en: Form Element Width
ro: Forma Element Lățime

en: If the width is set to 50% for 2 consecutive form items they will appear beside each other instead of underneath
ro: Dacă lățimea este stabilit la 50% pentru 2 elemente de formular consecutive în care vor apărea lângă celălalt în loc de dedesubt

en: Submit Button Label
ro: Trimite Label Button

en: Enter the submit buttons label text here
ro: Introduceți butoanele submit eticheta textul aici

en: Submit
ro: Executa

en: Form Title
ro: Titlu forma

en: Enter a form title that is displayed above the form
ro: Introduceți un titlu de forma care este afișat deasupra formă

en: Send us mail
ro: Trimiteți-ne e-mail

en: Message Sent label
ro: Mesajul a fost trimis eticheta

en: What should be displayed once the message is sent?
ro: Ce ar trebui să fie afișat odată ce mesajul este trimis?

en: Your message has been sent!
ro: Mesajul tau a fost trimis!

en: E-Mail Subject
ro: E-Mail Subiect

en: You can define a custom Email Subject for your form here. If left empty the subject will be
ro: Puteți defini un e-mail personalizat Subiect pentru formularul aici. Dacă stânga gol subiectul va fi

en: New Message
ro: Mesaj nou

en: sent by contact form at
ro: trimis prin formularul de contact din

en: Enter a message that will be sent to the users email address once he has submitted the form.
ro: Introduceți un mesaj care va fi trimisă la adresa de e-mail utilizatorilor odată ce a depus formularul.

en: If left empty no auto-response will be sent.
ro: Dacă stânga gol nu auto-răspuns va fi trimis.

en: Contact Form Captcha
ro: Formular de contact Captcha

en: Do you want to display a Captcha field at the end of the form so users must prove they are human by solving a simply mathematical question?
ro: Nu doriți să se afișeze un câmp Captcha la sfârșitul formularului astfel încât utilizatorii trebuie să demonstreze că sunt om de rezolvarea o intrebare pur și simplu matematic?

en: (It is recommended to only activate this if you receive spam from your contact form, since an invisible spam protection is also implemented that should filter most spam messages by robots anyways)
ro: (Este recomandat pentru a activa acest lucru numai dacă primiți spam-ul de la forma de contact, deoarece o protecție anti-spam invizibil este, de asemenea, pusă în aplicare care să filtreze mesajele de spam cel mai de roboți oricum)

en: Don't display Captcha
ro: Nu se afișează Captcha

en: Display Captcha
ro: Afișarea Captcha

en: Thank you for your Message!
ro: Vă mulțumim pentru mesajul tau!

en: Please prove that you are human by solving the equation
ro: Vă rugăm să dovedești că ești om de rezolvarea ecuatiei

en: Content Slider
ro: Slider conținut

en: Display a content slider element
ro: Afișa un element de slider conținut

en: Add/Edit Slides
ro: Adauga / Editare diapozitive

en: Here you can add, remove and edit the slides you want to display.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și modifica diapozitivele pe care doriți să afișați.

en: Slide 1
ro: Slider 1

en: Slide 2
ro: Slider 2

en: Slide Title
ro: Titlu Slider

en: Enter the slide title here (Better keep it short)
ro: Introduceți titlul diapozitivului aici (Mai bine păstrați-l scurt)

en: Title Link?
ro: Titlul Link?

en: Where should your title link to?
ro: În cazul în care ar trebui să link-ul titlul de?

en: No Link
ro: Nici un link

en: Do you want to open the link in a new window
ro: Vrei pentru a deschide link-ul într-o fereastră nouă

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Slide Content
ro: Continut slider

en: Enter some content here
ro: Introduceți un conținut aici

en: Heading
ro: Rubrică

en: Do you want to display a heading above the images?
ro: Vrei pentru a afișa un titlu de mai sus imaginile?

en: Columns
ro: Coloane

en: How many Slide columns should be displayed?
ro: Cât de multe coloane de diapozitive ar trebui să fie afișate?

en: 1 Columns
ro: 1 Coloana

en: 2 Columns
ro: 2 Coloane

en: 3 Columns
ro: 3 Coloane

en: 4 Columns
ro: 4 Coloane

en: 5 Columns
ro: 5 Coloane

en: 6 Columns
ro: 6 Coloane

en: Choose the transition for your content slider.
ro: Alege tranziție pentru cursorul dumneavoastră conținut.

en: Slider controls
ro: Control slidere

en: Do you want to display slider control buttons?
ro: Nu doriți să se afișeze butoanele de control slider?

en: Yes, display arrow control buttons
ro: Da, afisa butoanele de control de săgeată

en: Yes, display dot control buttons
ro: Da, afisa butoanele de control dot

en: No, do not display any control buttons
ro: Nu, nu se afișează nici un buton de control

en: Autorotation active?
ro: Autorotative active?

en: Check if the content slider should rotate by default
ro: Verificați dacă cursorul pentru conținutul trebuie să se rotească în mod implicit

en: Slider autorotation duration
ro: Durata autorotatie slider

en: Images will be shown the selected amount of seconds.
ro: Imaginile vor fi afișate valoarea selectată de secunde.

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Urmatorul

en: Dropcap Styling
ro: Stil Dropcap

en: Here you can set the background color of your Dropcap
ro: Aici puteți seta culoarea de fundal a Dropcap dvs.

en: Gallery
ro: Galerie

en: Media Elements
ro: Elemente media

en: Creates a custom gallery
ro: Creaza galerie personalizata

en: Edit Gallery
ro: Editeaza galerie

en: Create a new Gallery by selecting existing or uploading new images
ro: Creați o noua Galerie prin selectarea de noi imagini existente sau încărcarea

en: Add/Edit Gallery
ro: Adauga/Editare Galerie

en: Insert Images
ro: Insera imagini

en: Gallery Style
ro: Stil galerie

en: Choose the layout of your Gallery
ro: Alegeți aspectul de galeria dvs.

en: Small Thumbnails
ro: Miniaturi mici

en: Big image with thumbnails below
ro: Imagine mare cu imaginile de mai jos

en: Gallery Big Preview Image Size
ro: Galeria mare Avanpremieră Dimensiune

en: Choose image size for the Big Preview Image
ro: Alegeți dimensiunea imaginii pentru previzualizare imagine mare

en: Gallery Preview Image Size
ro: Galerie Avanpremieră Dimensiune

en: Choose image size for the small preview thumbnails
ro: Alegeți dimensiunea imaginii pentru mici miniaturi de previzualizare

en: Gallery Columns
ro: Coloane galerie

en: Choose the column count of your Gallery
ro: Alegeți numărul coloana a Gallery

en: Use Lighbox
ro: Utilizați Lighbox

en: Do you want to activate the lightbox
ro: Nu doriți să activați lightbox

en: No, open the images in the browser window
ro: Nu, deschide imaginile din fereastra browser-ului

en: No, open the images in a new browser window/tab
ro: Nu, deschide imaginile într-o nouă fereastră / tab-ul browser-ului

en: No, don't add a link to the images at all
ro: Nu, nu adăugați un link la imaginile de la toate

en: Thumbnail fade in effect
ro: Decolorare miniatură în vigoare

en: You can set when the gallery thumbnail animation starts
ro: Puteți seta când miniaturi animație galeria începe

en: Show the animation when user scrolls to the gallery
ro: Arată animație atunci când sulurile de utilizator la Galeria

en: Activate animation on page load (might be preferable on large galleries)
ro: Activarea animației la încărcare pagina (s-ar putea fi de preferat la galerii de mari dimensiuni)

en: Special Heading
ro: rubrica speciale

en: Creates a special Heading
ro: Creează un titlu special

en: Heading Text
ro: rubrica Text

en: Heading Type
ro: rubrica Tip

en: Select which kind of heading you want to display.
ro: Selectați ce fel de titlul pe care doriți să o afișați.

en: Heading Color
ro: rubrica Culoare

en: Select a heading color
ro: Selectați o culoare rubrica

en: Heading Style
ro: stil titlu

en: Select a heading style
ro: Selectați un stil de titlu

en: Padding Bottom
ro: Distanta margine jos

en: Bottom Padding in pixel
ro: Distanta margine jos in pixeli

en: Horizontal Ruler
ro: Riglă orizontală

en: Creates a delimiter to separate elements
ro: Creează un delimitator de elemente separate

en: Horizontal Ruler Styling
ro: Stil riglă orizontală

en: Here you can set the styling and size of the HR element
ro: Aici puteți seta stilul și mărimea elementului HR

en: Default
ro: Implicit

en: Big Top and Bottom Margins
ro: Sus mare și marginile de bază

en: Fullwidth Separator
ro: Full Lățime Separator

en: Whitespace
ro: spațiu

en: Short Separator
ro: Separator scurt

en: How much whitespace do you need? Enter a pixel value
ro: Cât de mult spațiu ai nevoie? Introduceți o valoare a pixelilor

en: Section Top Shadow
ro: Secțiunea Umbra Top

en: Display a small styling shadow at the top of the section
ro: Afișa o mică umbră stil în partea de sus a secțiunii

en: Display shadow
ro: Afișarea umbră

en: Do not display shadow
ro: Nu se afișează umbră

en: Position
ro: Pozitie

en: Set the position of the short ruler
ro: Setați poziția de conducător scurt

en: Center
ro: Centru

en: Font Icon
ro: Iconita Font

en: Select an Icon below
ro: Selectați o icoana de mai jos

en: Icon Color
ro: Culoare Iconita

en: Here you can set the  color of the icon. Enter no value if you want to use the standard font color.
ro: Aici puteți seta culoarea pictogramei. Introduce nici o valoare dacă doriți să utilizați culoarea fontului standard.

en: Icon Size
ro: Marime iconita

en: Enter the font size in px, em or %
ro: Introduceți dimensiunea fontului în px, em sau %

en: Icon Position
ro: Pozitie Iconita

en: Choose the alignment of your icon here
ro: Alegeți alinierea pe pictograma aici

en: Icon Box
ro: Casuta iconita

en: Creates a content block with icon to the left or above
ro: Creează un bloc de conținut cu pictograma din stânga sau de sus

en: IconBox Icon
ro: Iconita IconBox

en: Select an IconBox Icon below
ro: Selectați o pictogramă IconBox de mai jos

en: Should the icon be positioned at the left or at the top?
ro: Trebuie pictograma să fie poziționate la stânga sau la partea de sus?

en: Add an IconBox title here
ro: Adăugați un titlu IconBox aici

en: IconBox Title
ro: IconBox Titlu

en: Do you want to apply  a link to the title?
ro: Vrei să se aplice un link la titlu?

en: Content
ro: Continut

en: Add some content for this IconBox
ro: Adauga un conținut pentru acest IconBox

en: Click here to add your own text
ro: Apasă aici pentru a adăuga propriul text

en: Icon List
ro: Lista iconita

en: Creates a list with nice icons beside
ro: Creează o listă cu icoane frumoase pe lângă

en: Add/Edit List items
ro: Adauga/Editare elemente listă

en: Here you can add, remove and edit the items of your item list.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și modifica elementele din lista dvs. de element.

en: Edit List Item
ro: Editare listă Postul

en: List Title 1
ro: Lista Titlu 1

en: List Title 2
ro: Lista Titlu 2

en: List Title 3
ro: Lista Titlu 3

en: List Item Title
ro: Lista Titlu articol

en: Enter the list item title here (Better keep it short)
ro: Introduceți titlul articolului lista de aici (mai bine păstrați-l scurt)

en: List Item Icon
ro: Lista de pictograme articol

en: Select an icon for your list item below
ro: Selectați o pictogramă pentru articolul dvs. lista de mai jos

en: List Item Content
ro: Lista element de conținut

en: Set the position of the icons
ro: Setați poziția a icoanelor

en: Inserts an image of your choice
ro: Inserează o imagine de alegerea ta

en: Choose Image
ro: Selectați Imagine

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library
ro: Fie încărcați un nou, sau alege o imagine existentă din biblioteca media

en: Insert Image
ro: Inserare imagine

en: Insert
ro: Inserare

en: Image Alignment
ro: Aliniere imagine

en: Choose here, how to align your image
ro: Alege aici, cum să se alinieze imaginea

en: No special alignment
ro: Nici o aliniere specială

en: Image Fade in Animation
ro: Fade imagine in Animation

en: Add a small animation to the image when the user first scrolls to the image position. This is only to add some 'spice' to the site and only works in modern browsers
ro: Adauga o animatie mic de imagine atunci când primul utilizator sulurile la poziția imaginii. Acest lucru este doar pentru a adăuga un "condiment" pentru site-ul și funcționează numai în browsere moderne

en: None
ro: Niciunul

en: Top to Bottom
ro: Sus în jos

en: Bottom to Top
ro: Jos în sus

en: Left to Right
ro: Stanga la dreapta

en: Right to Left
ro: Dreapta la stanga

en: Image Link?
ro: Link imagine?

en: Where should your image link to?
ro: În cazul în care ar trebui să link-ul imagine a?

en: Open new tab/window
ro: Deschide noi filă / fereastră

en: Do you want to open the link url in a new tab/window?
ro: Vrei să deschideți URL-ul link-ul într-o filă / fereastră nouă?

en: Partner/Logo Element
ro: Partener/Logo Element

en: Display a partner/logo Grid or Slider
ro: Afișa un partener/logo Grila sau Slider

en: Add Images
ro: Adauga imagini

en: Here you can add new Images to the partner/logo element.
ro: Aici puteți adăuga imagini noi la partener / logo-ul elementului.

en: Add multiple Images
ro: Adăugați mai multe imagini

en: Choose another Image
ro: Alegeți o altă imagine

en: Change Image
ro: Schimbarea imaginii

en: Image Caption
ro: Legendă imagine

en: Display a image caption on hover
ro: Afișa o legendă imagine pe Hover

en: Partner/Logo Link?
ro: Partenerul/Logo Link?

en: Where should the image/logo link to?
ro: În cazul în care ar trebui să link-ul imagine / logo-a?

en: Link Title
ro: Titlu link

en: Enter a link title
ro: Introduceți un titlu link

en: How many columns should be displayed?
ro: Cât de multe coloane trebuie să fie afișate?

en: 7 Columns
ro: 7 coloane

en: 8 Columns
ro: 8 coloane

en: Logo Image Size
ro: Marime imagine logo

en: Choose image size for your slideshow.
ro: Alegeți dimensiunea imaginii pentru prezentarea de diapozitive.

en: Logo Slider or Logo Grid Layout
ro: Logo-ul Slider sau logo-ul aspect grila

en: Do you want to use a grid or a slider to display the logos?
ro: Nu doriți să utilizați o rețea sau un slider pentru a afișa logo-uri?

en: Grid
ro: Grila

en: Choose the transition for your logo slider.
ro: Alege tranziție pentru logo-ul slider dumneavoastră.

en: Check if the logo slider should rotate by default
ro: Verificați dacă logo-ul cursorul trebuie să se rotească în mod implicit

en: NextGen Gallery
ro: NextGen Galeria

en: Plugin Additions
ro: Pluginuri aditionale

en: Embeds a Nextgen gallery
ro: Încorporează o galerie Nextgen

en: Select NextGen Gallery
ro: Selectați NextGen Galeria

en: Choose the nextgen album you want to display
ro: Alegeți albumul NextGen doriți să o afișați

en: Image Order
ro: Ordine imagini

en: How do you wanht to order the images?
ro: Cum doriți să ordonati imaginile?

en: Custom order
ro: Ordine personalizta

en: Image ID
ro: ID Imagine

en: File name
ro: Nume fisier

en: Alt / Title text
ro: Alt / titlu Textul

en: Date / Time
ro: Data / Timp

en: Sort Direction
ro: Directie sortare

en: Do you want to sort your images ascending or descending?
ro: Vrei să sortați imaginile ascendent sau descendent?

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Descending
ro: Descendent

en: Show Meta Data
ro: Arata Meta date

en: Do you want to show the meta data in the mouseover tooltip?
ro: Vrei să arate meta-date din tooltip mouseover?

en: Tooltip Width
ro: Tooltip Lățime

en: You can set a custom tooltip width. Useful if you have long meta data values or description texts?
ro: Puteți seta o lățime de tooltip personalizat. Util dacă aveți valori de meta-date lungi sau Descrierea texte?

en: Big image with thumbnails bellow
ro: Imagine mare cu miniaturi jos

en: Aperture
ro: Deschidere

en: Caption
ro: Legendă

en: Focal Length
ro: Distanța focală

en: Shutter Speed
ro: Timp de expunere

en: Flash
ro: Bliț

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Image Meta Data
ro: Imagine Meta data

en: Notification
ro: Notificare

en: Creates a notification box to inform visitors
ro: Creează o cutie de notificare pentru a informa vizitatorii

en: This is the small title at the top of your Notification.
ro: Acesta este titlul mic în partea de sus a Notificare dumneavoastră.

en: This is the text that appears in your Notification.
ro: Acesta este textul care apare în notificarea dumneavoastră.

en: Message Colors
ro: Mesaj Culori

en: Choose the color for your Box here
ro: Alege culoarea de cutiutei dvs. aici

en: Success (Green)
ro: Succesul (verde)

en: Notification (Blue)
ro: Notificarea (Albastru)

en: Warning (Red)
ro: Avertizare (Rosu)

en: Alert (Orange)
ro: Alerta (Portocaliu)

en: Neutral (Light Grey)
ro: Neutru (Gri)

en: Neutral (Dark Grey)
ro: Neutru (Gri Inchis)

en: Notification Box Border
ro: Notificare cutiuta bordura

en: Choose the border for your Box here
ro: Alege bordura pentru cutiuta dvs. aici

en: Solid
ro: Plin

en: Dashed
ro: Punctate

en: Select a custom background color for your Notification here
ro: Selectați o culoare de fundal personalizat pentru notificarea aici

en: Select a custom font color for your Notification here
ro: Selectați o culoare de font personalizat pentru notificarea aici

en: Box Size
ro: Marime cutiuta

en: Choose the size of your Box here
ro: Alegeți dimensiunea de a cutiuta dvs. aici

en: Portfolio Grid
ro: Portofoliu grila

en: Creates a grid of portfolio excerpts
ro: Creează o grilă de portofoliu extrase

en: Which categories should be used for the portfolio?
ro: Ce categorii ar trebui să fie utilizate pentru portofoliul?

en: 1 Column
ro: 1 Coloana

en: 1 Column layout
ro: 1 Coloana Aspect

en: Choose the 1 column layout
ro: Alegeți aspectul coloana 1

en: Use special 1 column layout (side by side)
ro: Utilizați aranjare speciale 1 coloana (alături)

en: Use default portfolio layout
ro: Utilizați aspectul portofoliu implicit

en: Display Excerpt and Title below the preview image?
ro: Afișarea Extras și titlul de sub imaginea de previzualizare?

en: Portfolio Grid Image Size
ro: Portofoliul Grid Dimensiune imagine

en: Set the image size of the Portfolio Grid images
ro: Setați dimensiunea imaginii de imagini Grid Portofoliu

en: Set the Portfolio Grid image size automatically based on column or layout width
ro: Setați Portofoliu Grila dimensiunea imaginii automat în funcție de lățimea coloanei sau aspectul

en: Choose the Portfolio Grid image size manually (select thumbnail size)
ro: Alegeți Portofoliu Grila manual imaginea (selectați dimensiunea miniaturii)

en: Select custom image size
ro: Selectați dimensiunea particularizată imagine

en: Choose image size for Portfolio Grid Images
ro: Alegeți dimensiunea imaginii pentru Portofoliu Grid Imagini

en: (Note: Images will be scaled to fit for the amount of columns chosen above)
ro: (Notă: Imaginile vor fi scalate pentru a se potrivi pentru suma de coloane alese de mai sus)

en: Link Handling
ro: Link-ul de manipulare

en: When clicking on a portfolio item you can choose to open the link to the single entry, open a preview (aka AJAX Portfolio) or show a bigger version of the image in a lightbox overlay
ro: Când faceți clic pe un element de portofoliu puteți alege pentru a deschide link-ul de la intrarea singur, deschide o previzualizare (aka AJAX de portofoliu) sau să prezinte o versiune mai mare a imaginii într-o suprapunere lightbox

en: Open the entry on a new page
ro: Deschideți intrarea pe o nouă pagină

en: Open a preview of the entry (known as AJAX Portfolio)
ro: Deschideți o previzualizare de intrare (cunoscut sub numele de AJAX Portofoliu)

en: Display the big image in a lightbox
ro: Afișa imaginea mare într-un lightbox

en: Sortable?
ro: Sortabile?

en: Should the sorting options based on categories be displayed?
ro: Ar trebui să fie afișate opțiunile de sortare pe categorii?

en: All
ro: Toate

en: Page Content
ro: Continut pagina

en: Display the content of another entry
ro: Afișa conținutul de altă intrare

en: Which Entry?
ro: Care intrare?

en: Select the Entry that should be displayed
ro: Selectați intrarea pe care ar trebui să fie afișate

en: Post Slider
ro: Mesaj Slider

en: Display a Slideshow of Post Entries
ro: Afișa o prezentare de posta comentarii

en: Entry Number
ro: Numărul de intrare

en: How many items should be displayed?
ro: Cât de multe elemente ar trebui să fie afișate?

en: The offset determines where the query begins pulling posts. Useful if you want to remove a certain number of posts because you already query them with another post slider element.
ro: Offset determină locul în care interogarea începe mesaje de tragere. Utilă dacă doriți să eliminați un anumit număr de posturi pentru ca interogare deja le cu un alt element de mesaj slider.

en: Choose if you want to only display the post title or title and excerpt
ro: Alegeți dacă doriți să se afișeze numai post titlu sau titlu și extras

en: Set the preview image size automatically based on column width
ro: Setați dimensiunea imaginii de previzualizare în mod automat pe lățimea coloanei

en: Check if the slideshow should rotate by default
ro: Verificați dacă prezentarea trebuie să se rotească în mod implicit

en: Slideshow autorotation duration
ro: Durata autorotation slideshow

en: Slideshow will rotate every X seconds
ro: Prezentarea va roti la fiecare X secunde

en: Read more
ro: Citește mai mult

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comments
ro: Comentarii

en: Product Grid
ro: Grila de marfuri

en: Display a Grid of Product Entries
ro: Afișa o rețea de intrările de marfuri

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product grid. Attention: Use this option only if the product sorting of the product grids match and do not allow the user to pick the sort order!
ro: Offset determină locul în care interogarea incepe produse tragere. Utilă dacă doriți să eliminați un anumit număr de produse, deoarece interogarea deja le cu un alt grilă produs. Atenție: Utilizați această opțiune numai dacă sortarea produsul a rețelelor de produse potrivesc și nu permite utilizatorului de a alege ordinea de sortare!

en: Sorting Options
ro: Opțiuni de sortare

en: Here you can choose how to sort the products
ro: Aici aveți posibilitatea să alegeți modul de sortare a produselor

en: Let user pick by displaying a dropdown with sort options (default value is defined at Woocommerce -> Settings -> Catalog)
ro: Să utilizatorul alege prin afișarea unui vertical cu opțiuni de sortare (valoarea implicită este definită la Woocommerce -> Setari-> Catalog)

en: Use defaut (defined at Woocommerce -> Settings -> Catalog)
ro: Utilizați implicit (definit la Woocommerce -> Setari-> Catalog)

en: Sort alphabetically
ro: Sortează în ordine alfabetică

en: Sort by most recent
ro: Sortare Cele mai recente

en: Sort by price
ro: Sortează după preț

en: Sort by popularity
ro: Sorteaza dupa popularitate

en: Product Slider
ro: Slider produs

en: Display a Slideshow of Product Entries
ro: Afișa o prezentare de intrările de marfuri

en: The offset determines where the query begins pulling products. Useful if you want to remove a certain number of products because you already query them with another product slider. Attention: Use this option only if the product sorting of the product sliders match!
ro: Offset determină locul în care interogarea incepe produse tragere. Utilă dacă doriți să eliminați un anumit număr de produse, deoarece interogarea deja le cu un alt slider produs. Atenție: Utilizați această opțiune numai dacă sortarea produsul de cursoare produse potrivesc!

en: No products found which match your selection.
ro: Nici un produs gasit care se potrivesc dvs. de selecție.

en: Progress Bars
ro: Bare de progres

en: Create some progress bars
ro: Crearea unor bare de progres

en: Add/Edit Progress Bars
ro: Adauga / Editare bare de progres

en: Here you can add, remove and edit the various progress bars.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și modifica diverse bare de progres.

en: Edit Progress Bars
ro: Editare bare de progres

en: Skill or Task
ro: Calificare sau activități

en: Progress Bars Title
ro: Progresul barele de titlu

en: Enter the Progress Bars title here
ro: Introduceți Progresul barele de titlu aici

en: Progress in %
ro: Progresele înregistrate în %

en: Select a number between 0 and 100
ro: Selectați un număr între 0 și 100

en: Bar Color
ro: Culoare Bara

en: Choose a color for your progress bar here
ro: Alege o culoare pentru bara de progres aici

en: Icon
ro: Iconita

en: Should an icon be displayed at the left side of the progress bar
ro: Ar trebui să o pictogramă fi afișată în partea stângă a barei de progres

en: Promo Box
ro: Cutie Promo

en: Creates a notification box with call to action button
ro: Creează o cutie de notificare cu apel la butonul de acțiune

en: Enter some content for Promo Box
ro: Introduceți un conținut de Promo Box

en: Welcome Stranger! This is an example Text for your fantastic Promo Box! Feel Free to delete it and replace it with your own fancy Message!
ro: Bine ai venit strainule! Acesta este un exemplu text pentru dumneavoastră fantastica Cutie Promo! Simțiți-vă liber să-l ștergeți și să o înlocuiască cu propriul Mesaj de lux!

en: Promo Box Button
ro: Buton Cutie Promo

en: Do you want to display a Call to Action Button on the right side of the box?
ro: Nu doriți să se afișeze un apel la buton acțiune pe partea dreaptă a casetei?

en: Creates a section with unique background image and colors
ro: Creează o secțiune cu imagini de fundal unice și culori

en: Delete Section
ro: Ștergeți Secțiunea

en: Edit Section
ro: Editare Secțiunea

en: Clone Section
ro: Secțiunea Clona

en: Section Colors
ro: Secțiunea Culori

en: The section will use the color scheme you select. Color schemes are defined on your styling page
ro: Secțiunea va utiliza schema de culori selectată. Scheme de culori sunt definite pe pagina de stil

en: (Show Styling Page)
ro: (Arată Pagina de Stil)

en: Select a custom background color for your Section here. Leave empty if you want to use the background color of the color scheme defined above
ro: Selectați o culoare de fundal personalizat pentru secțiunea de aici. Lăsați gol dacă doriți să folosiți culoarea de fundal a schemei de culori definit mai sus

en: Custom Background Image
ro: Personalizat imagine de fundal

en: Either upload a new, or choose an existing image from your media library. Leave empty if you want to use the background image of the color scheme defined above
ro: Fie încărcați un nou, sau alege o imagine existentă din biblioteca media. Lăsați gol dacă doriți să utilizați imaginea de fundal a schema de culori definit mai sus

en: Background Image Position
ro: Imagine de fundal Poziție

en: Top Left
ro: Stanga Sus

en: Top Center
ro: Centru Sus

en: Top Right
ro: Dreapta Sus

en: Bottom Left
ro: Stanga Jos

en: Bottom Center
ro: Centru Jos

en: Bottom Right
ro: Dreapta Jos

en: Center Left
ro: Centru Stanga

en: Center Center
ro: Centru Centru

en: Center Right
ro: Centru Dreapta

en: Background Repeat
ro: Repetați fundal

en: No Repeat
ro: Nu repeta

en: Repeat
ro: Repeta

en: Tile Horizontally
ro: Placi orizontal

en: Tile Vertically
ro: Placi verticale

en: Stretch to fit
ro: Întinde pentru a se potrivi

en: Background Attachment
ro: Atasament fundal

en: Scroll
ro: Derulați

en: Fixed
ro: Fix

en: Section Padding
ro: Sectiunea Distanta

en: Define the sections top and bottom padding
ro: Definirea secțiunea de sus și distanta de jos

en: No Padding
ro: Nici o distanta

en: Small Padding
ro: Distanta mica

en: Default Padding
ro: Distanta implicita

en: Large Padding
ro: Distanta mare

en: For Developers: Section ID
ro: Pentru dezvoltatori: Secțiunea ID

en: Apply a custom ID Attribute to the section, so you can apply a unique style via CSS. This option is also helpful if you want to use anchor links to scroll to a sections when a link is clicked
ro: Aplicați un atribut ID-ul personalizat la secțiunea, astfel încât să puteți aplica un stil unic prin CSS. Această opțiune este, de asemenea, utilă dacă doriți să utilizați link-uri de ancorare pentru a derula la un sectiuni atunci când o legătură se face clic

en: Use with caution and make sure to only use allowed characters. No special characters can be used.
ro: Utilizați cu precauție și asigurați-vă că pentru a utiliza numai caractere permise. Nu sunt caractere speciale pot fi folosite.

en: Easy Slider
ro: Slider Usor

en: Display a simple slideshow element
ro: Afișa un element de prezentare simplu

en: Here you can add new Images to the slideshow.
ro: Aici puteți adăuga imagini noi la prezentarea.

en: Caption Title
ro: Titlu Legenda

en: Enter a caption title for the slide here
ro: Introduceți un titlu de legendă pentru diapozitiv aici

en: Caption Text
ro: Text Legenda

en: Enter some additional caption text
ro: Introduceți un text legendă suplimentare

en: Where should the Slide link to?
ro: În cazul în care ar trebui să link-ul Slide?

en: Slideshow Image Size
ro: Slideshow Dimensiune imagine

en: Slideshow Transition
ro: Tranziție prezentare diapozitive

en: Choose the transition for your Slideshow.
ro: Alege tranziție pentru prezentarea de diapozitive.

en: Fullscreen Slider
ro: Slider pe tot ecranul

en: Display a fullscreen slideshow element
ro: Afișa un element de diapozitive pe tot ecranul

en: Image Position
ro: Poziția Imaginii

en: Caption Positioning
ro: Poziționare Legendă

en: Where do you want to apply the link?
ro: În cazul în care vrei să se aplice pe link-ul?

en: You can choose to apply the link to the whole image or to a 'Call to Action Button' that gets appended to the caption
ro: Puteți alege să aplicați link-ul de la întreaga imagine sau la un "apel la acțiune Button", care se anexează la legenda

en: Apply Link to Image
ro: Aplicați Link la imagine

en: Attach a button and apply link to button
ro: Atașați un buton și se aplică leagă de buton

en: Light Transparent
ro: Transparenta Usoara

en: Dark Transparent
ro: Transparenta Inchisa

en: Fullwidth Easy Slider
ro: Latime mare Easy Slider

en: Display a simple fullwidth slideshow element
ro: Afișa un element simplu al prezentarii latime mare

en: Stretch image to fit the slideshow size?
ro: Întinde imaginea pentru a se potrivi cu dimensiunea slideshow?

en: By default the image stretches across the full width of the screen. You can deactivate this behavior and simply align it in the center of the slider
ro: În mod implicit, imaginea se întinde pe întreaga lățime a ecranului. Puteți dezactiva acest comportament și pur și simplu l aliniați în centrul cursorului

en: Yes, stretch the image
ro: Da, întinde imaginea

en: No, dont stretch the image. If the browser window is bigger than the image simply align it centered
ro: Nu, Nu întinde imaginea. Dacă fereastra browser-ului este mai mare decât imaginea pur si simplu aliniază central

en: Slideshow Background Image
ro: Imagine Fundal Prezentare

en: If you are displaying transparent images like pngs you can set a static background image or pattern that will appear behind those pngs.
ro: Dacă sunteți afișarea imaginilor transparente ca PNG, puteți seta o imagine de fundal statice sau model care va apărea în spatele acestor PNG.

en: Advanced Layerslider
ro: Avansat Layerslider

en: Display a Layerslider Slideshow
ro: Afișarea unui slideshow Layerslider

en: No Layer Slider Found. Click here to create one
ro: Nu Slider Layer găsit. Click aici pentru a crea un

en: Edit Layer Slider here
ro: Edita Slider Layer aici

en: Fullwidth Revolution Slider
ro: Fullwidth Revoluția Slider

en: Display a fullwidth Revolution Slider
ro: Afișa un slider Revoluția fullwidth

en: No Revolution Slider Found. Click here to create one
ro: Nu Slider Revoluția a fost găsit. Click aici pentru a crea un

en: Edit Revolution Slider here
ro: Editare Revoluția Slider aici

en: Table
ro: Tabel

en: Creates a data or pricing table
ro: Creează un tabel de date sau de stabilire a prețurilor

en: Table Builder
ro: Tabelul Builder

en: Start by adding columns and rows, then add content and styling to each.
ro: Începeți prin adăugarea de coloane și rânduri, apoi adăugați conținut și stil la fiecare.

en: Default Row
ro: Rand Implicit

en: Heading Row
ro: Rubrica rand

en: Pricing Row
ro: Rand Pret

en: Button Row
ro: Randul de jos

en: Default Column
ro: Coloana Implicita

en: Highlight Column
ro: Evidențiați coloana

en: Description Column
ro: Descriere Coloana

en: Center Text Column
ro: Centru Text Coloana

en: Table Purpose
ro: Scop Tabel

en: Choose if the table should be used to display tabular data or to display pricing options. (Difference: Pricing tables are flashier and try to stand out)
ro: Alegeți dacă masa ar trebui sa fie utilizate pentru a afișa date tabelare sau pentru a afișa opțiuni de tarifare. (Diferența: tabele de prețuri sunt flashier și să încerce să iasă în evidență)

en: Use the table as a Pricing Table
ro: Folosiți tabelul ca un tabel pret

en: Use the table to display tabular data
ro: Folosiți tabelul pentru a afișa date tabelare

en: Table Caption
ro: tabelul Legendă

en: Add a short caption to the table so visitors know what the data is about
ro: Adăugați o legendă scurt la masă astfel încât vizitatorii stiu ce date este vorba

en: Tabs
ro: Taburi

en: Creates a tabbed content area
ro: Creează o zonă de conținut file

en: Tab Position
ro: Pozitie taburi

en: Where should the tabs be displayed
ro: În cazul în care trebuie să fie afișate în filele

en: Display tabs at the top
ro: Afișa filele de la partea de sus

en: Display Tabs on the left
ro: Afișează file de pe partea stângă

en: Display Tabs on the right
ro: Afișează file pe dreapta

en: Boxed Tabs
ro: File cutie

en: Do you want to display a border around your tabs or without border
ro: Nu doriți să se afișeze un chenar în jurul filele sau fără chenar

en: With border
ro: cu bordura

en: Without border
ro: fara bordura

en: Add/Edit Tabs
ro: Adauga / Editare file

en: Here you can add, remove and edit the Tabs you want to display.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și edita filele pe care le doriți să le afișați.

en: Tab 1
ro: Fila 1

en: Tab 2
ro: Fila 2

en: Tab Title
ro: Titlu Fila

en: Enter the tab title here (Better keep it short)
ro: Introduceți titlul fila aici (Mai bine păstrați-l scurt)

en: Tab Icon
ro: Iconita Fila

en: Should an icon be displayed at the left side of the tab title?
ro: Ar trebui să o pictogramă fi afișată în partea stângă a titlului fila?

en: Select an icon for your tab title below
ro: Selectați o pictogramă pentru titlu fila de mai jos

en: Tab Content
ro: Continut Fila

en: Initial Open
ro: Inițial deschis

en: Enter the Number of the Tab that should be open initially.
ro: Introduceți numărul de fila care ar trebui să fie deschis inițial.

en: For Developers: Custom Tab ID
ro: Pentru dezvoltatori: ID Fila Personalizat

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters.
ro: Introduceți un ID-ul personalizat pentru elementul aici. Asigurați-vă că pentru a utiliza numai caractere permise.

en: Team Member
ro: Membru al Echipei

en: Display a team members image with additional information
ro: Afișa o echipă imagine membri cu informații suplimentare

en: Team Member Name
ro: Numele Membrului Echipei

en: Name of the person
ro: Numele persoanei

en: Team Member Job title
ro: Membru al echipei titlu de locuri de muncă

en: Job title of the person.
ro: Titlul de locuri de muncă al persoanei.

en: Team Member Image
ro: Echipa Imagine membru

en: Team Member Description
ro: Echipa Descriere membru

en: Enter a few words that describe the person
ro: Scrie cateva cuvinte care descriu persoana

en: Add/Edit Social Service or Icon Links
ro: Adauga / Editare serviciu sau Iconite sociale Link-uri

en: Below each Team Member you can add Icons that link to destinations like facebook page, twitter account etc.
ro: Sub fiecare membru al echipei poate adăuga icoane care se leagă de destinații, cum ar fi pagina de Facebook, Twitter cont, etc

en: Edit Icon Link
ro: Pictograma Editare Link

en: Hover Text
ro: Text acoperire

en: Text that appears if you place your mouse above the Icon
ro: Textul care apare, dacă vă plasați mouse-ul deasupra pictogramei

en: Icon Link
ro: Link Iconita

en: Enter the URL of the Page you want to link to
ro: Introduceți URL-ul paginii pe care doriți să se leagă de

en: Testimonials
ro: Recomandari

en: Creates a Testimonial Grid
ro: Creaza Grila de Recomandare

en: Add/Edit Testimonial
ro: Adauga/Editeaza Recomandare

en: Here you can add, remove and edit your Testimonials.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și edita Recomandarile tale.

en: Edit Testimonial
ro: Editeaza Recomandare

en: Subtitle below name
ro: Subtitlu de sub nume

en: Quote
ro: Citat

en: Enter the testimonial here
ro: Introduceți comentariu aici

en: Website Link
ro: Link-ul Site-ului

en: Website Name
ro: Nume Site

en: Testimonial Style
ro: Stil Recomandare

en: Here you can select how to display the testimonials. You can either create a testimonial slider or a testimonial grid with multiple columns
ro: Aici puteți selecta modul de afișare a marturii. Puteți crea fie un slider recomandare sau o grilă comentariu cu mai multe coloane

en: Testimonial Grid
ro: Recomandare Grila

en: Testimonial Slider
ro: Slider Recomandare

en: Testimonial Grid Columns
ro: Coloana Recomandare Grila

en: How many columns do you want to display
ro: Câte coloane vrei să afișați

en: Testimonial by
ro: Recomandat de

en: Text Block
ro: Bloc Text

en: Creates a simple text block
ro: Creează un bloc de text simplu

en: Enter some content for this textblock
ro: Introduceți un conținut pentru acest bloc de text

en: Accordion
ro: Acordeon

en: Creates toggles or accordions
ro: Creează comută sau acordeoane

en: Add/Edit Toggles
ro: Adauga / Editare Comută

en: Here you can add, remove and edit the toggles you want to display.
ro: Aici puteți adăuga, șterge și edita comută pe care doriți să afișați.

en: Toggle 1
ro: Comută 1

en: Toggle 2
ro: Comută 2

en: Toggle Title
ro: Titlu Comută

en: Enter the toggle title here (Better keep it short)
ro: Introduceți titlul de comutare aici (Mai bine păstrați-l scurt)

en: Toggle Content
ro: Continut Comută

en: Toggle Sorting Tags
ro: Sorteaza tagurile Comută

en: Enter any number of comma separated tags here. If sorting is active the user can filter the visible toggles with the help of these tags
ro: Introduceți orice număr de etichete separate prin virgula aici. Dacă sortarea este activ, utilizatorul poate filtra comută vizibile cu ajutorul acestor tag-uri

en: Enter the Number of the Accordion Item that should be open initially. Set to Zero if all should be close on page load
ro: Introduceți numărul de articol Acordeon, care ar trebui să fie deschis inițial. Setați la zero dacă toți ar trebui să fie aproape la încărcarea paginii

en: Behavior
ro: Comportare

en: Should only one toggle be active at a time and the others be hidden or can multiple toggles be open at the same time?
ro: Trebuie doar o comutare fi activ la un moment dat și pe ceilalți să fie ascunse sau poate mai multe comută fi deschisă în același timp?

en: Only one toggle open at a time (Accordion Mode)
ro: Doar un singur comuta deschis la un moment dat (Mod acordeon)

en: Multiple toggles open allowed (Toggle Mode)
ro: Comută deschide mai multe permis (Mod comutare)

en: Sorting
ro: Sortare

en: Display the toggle sorting menu? (You also need to add a number of tags to each toggle to make sorting possible)
ro: Afișați meniul de sortare de comutare? (De asemenea, trebuie să adăugați un număr de etichete pentru fiecare circuit pentru a face sortare posibile)

en: No Sorting
ro: Sortare Dezactivata

en: Sorting Active
ro: Sortare Activa

en: For Developers: Custom Toggle ID
ro: Pentru dezvoltatori: ID Toggle personalizat

en: Insert a custom ID for the element here. Make sure to only use allowed characters
ro: Introduceți un ID-ul personalizat pentru elementul aici. Asigurați-vă că pentru a utiliza numai caractere permise

en: Display a video
ro: Afișeze o înregistrare video

en: Choose Video
ro: Alegeți Video

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL
ro: Fie încărcați un nou videoclip, alegeți un videoclip existent din bibliotecă media sau link la un video de URL

en: A list of all supported Video Services can be found on
ro: O listă a tuturor serviciilor video suportate pot fi găsite pe

en: Working examples, in case you want to use an external service:
ro: Exemple de lucru, în cazul în care doriți să utilizați un serviciu extern:

en: Attention when using self hosted HTML 5 Videos
ro: Atenție la utilizarea de auto găzduit HTML 5 video

en: Different Browsers support different file types (mp4, ogv, webm). If you embed a example.mp4 video the video player will automatically check if a example.ogv and example.webm video is available and display those versions in case its possible and necessary
ro: Diferite browsere de sprijin diferite tipuri de fișiere (MP4, OGV, WebM). Dacă încorporați un videoclip example.mp4 player-ul video va verifica automat dacă un videoclip example.ogv și example.webm este disponibil și afișa aceste versiuni în cazul său este necesar și posibil

en: Insert Video
ro: Inserare video

en: Video Format
ro: Format Video

en: Choose if you want to display a modern 16:9 or classic 4:3 Video, or use a custom ratio
ro: Alegeți dacă doriți să se afișeze un modern 16:9 sau clasic 4:3 video, sau de a folosi un raport personalizat

en: Custom Ratio
ro: Raport personalizat

en: Video width
ro: Lățimea Video

en: Enter a value for the width
ro: Introduceți o valoare pentru lățimea

en: Video height
ro: Înălțimea Video

en: Enter a value for the height
ro: Introduceți o valoare pentru înălțimea

en: Choose Another Video (HTML5 Only)
ro: Alege alt video (numai HTML5)

en: Either upload a new video, choose an existing video from your media library or link to a video by URL.
                                                       If you want to make sure that all browser can display your video upload a mp4, an ogv and a webm version of your video.
ro: Fie încărcați un nou videoclip, alegeți un videoclip existent din bibliotecă media sau link la un video de URL.
                                                        Dacă doriți să vă asigurați că toate browser-ul poate afișa video încărca un mp4, un OGV și o versiune a WebM video.

en: Widget Area
ro: Zona Widget

en: Display one of the themes widget areas
ro: Afișa una dintre zonele widget teme

en: Error fetching content - please reload the page and try again
ro: Eroare conținut preluarea - vă rugăm să reîncărcați pagina și încercați din nou

en: It seems your are no longer logged in. Please reload the page and try again
ro: Se pare că dumneavoastră nu mai sunt logat Reîncărcați pagina și încercați din nou

en: Your session timed out. Simply reload the page and try again
ro: Sesiunea dumneavoastră a expirat. Pur și simplu reîncărcați pagina și încercați din nou

en: An error occured
ro: A apărut o eroare

en: Attention!
ro: Atenție!

en: All right!
ro: În regulă!

en: Save
ro: Salveaza

en: Close
ro: Inchide

en: Undo
ro: Anuleaza

en: Redo
ro: Refaceți

en: You need to add at least one element to the canvas to save this entry as a template
ro: Trebuie să adăugați cel puțin un element de panza pentru a salva această intrare ca un șablon

en: Choose Template Name
ro: Alegeți numele șablonului

en: Allowed Characters: Whitespace
ro: Caractere permise: spațiu

en: Template Name must have at least 3 characters
ro: Numele șablon trebuie să aibă cel puțin 3 caractere

en: Could not load the template. You might want to try and reload the page
ro: Nu a putut încărca șablonul. S-ar putea să doriți să încercați și reîncărcați pagina

en: Avia Layout Builder
ro: Avia Aspect Builder

en: Layout
ro: Schemă

en: Additional Portfolio Settings
ro: Setări suplimentare de portofoliu

en: Visual layout editor
ro: Editor Visual aspect

en: Quick Info & Hotkeys
ro: Quick Info & Taste

en: General Info
ro: Informatii Generale

en: To insert an Element either click the insert button for that element or drag the button onto the canvas
ro: Pentru a insera un element, fie faceți clic pe butonul Insert pentru care elementul sau glisați butonul de pe panza

en: If you place your mouse above the insert button a short info tooltip will appear
ro: Dacă plasați mouse-ul deasupra butonului introduce va apărea o Short Info tooltip

en: To sort and arrange your elements just drag them to a position of your choice and release them
ro: Pentru a sorta și aranja elementele ta doar glisați-le într-o poziție de alegere și eliberați-le

en: Valid drop targets will be highlighted. Some elements like fullwidth sliders and color section can not be dropped onto other elements
ro: Obiective valide meniurile vor fi evidențiate. Unele elemente, cum ar fi cursoare fullwidth și secțiunea de culoare nu poate fi abandonat pe alte elemente

en: Edit Elements in Popup Window:
ro: Editare elemente din fereastra pop-up:

en: Most elements open a popup window if you click them
ro: Cele mai multe elemente deschide o fereastră pop-up, dacă faceți clic pe ele

en: Press TAB to navigate trough the various form fields of a popup window.
ro: Apăsați TAB pentru a naviga prin diferitele domenii formă de ferestre pop-up.

en: Press ESC on your keyboard or the Close Button to close popup window.
ro: Apăsați ESC de pe tastatură sau Închidere pentru a închide fereastra pop-up.

en: Press ENTER on your keyboard or the Save Button to save current state of a popup window
ro: Apăsați ENTER pe tastatură sau butonul Save pentru a salva starea curentă a unei ferestre pop-up

en: Overwrite Portfolio Link setting
ro: Suprascrie setarea Link Portofoliu

en: If this entry is displayed in a portfolio grid, it will use the grids link settings (open either in lightbox, or open link url). You may overwrite this setting here
ro: Dacă această intrare este afișată într-o grilă portofoliu, acesta va folosi setările de legătură grilele (deschis, fie în lightbox, sau deschis link-ul URL). Puteți suprascrie această setare aici

en: Link portfolio item to external URL
ro: Element de portofoliu se leagă de URL-ul extern

en: You can add a link to any (external) page here. <br/> If you add a link to a video that video will open in a lightbox
ro: Puteți adăuga un link la o pagină aici (extern). <br/> Dacă adăugați un link la un video care video va deschide într-o lightbox

en: Ajax Portfolio Preview Settings
ro: Ajax Portofoliu Setări de vizualizare

en: If you have selected to display your portfolio grid as an 'Ajax Portfolio' please choose preview images here and write some preview text. Once the user clicks on the portfolio item a preview element with those images and info will open.
ro: Dacă ați selectat pentru a afișa grila de portofoliu ca un "portofoliu Ajax" alege imagini de previzualizare aici și de a scrie un text de previzualizare. Odată ce utilizatorul face clic pe elementul portofoliu un element de previzualizare cu acele imagini si informatii se va deschide.

en: Add Preview Images
ro: Adauga Previzualizarea imaginilor

en: Create a new Preview Gallery or Slideshow by selecting existing or uploading new images
ro: Creați o noua Galerie Previzualizare sau prezentare prin selectarea de noi imagini existente sau încărcarea

en: Remove Images
ro: Elimina Imagini

en: Display Preview Images
ro: Afișare Previzualizarea imaginilor

en: Display Images as either gallery, slideshow or as a list below each other
ro: Afișa imagini, fie ca galerie, prezentarea sau ca o lista de mai jos reciproc

en: Image List
ro: Lista de imagine

en: Don't show the images at all and display the preview text only
ro: Nu doresc să se afișeze imaginile la toate și să afișeze numai textul previzualizare

en: Autorotation
ro: Auto Rotatie

en: Slideshow autorotation Settings in Seconds
ro: Setări Auto Rotation Prezentare în câteva secunde

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Gallery Thumbnail Columns
ro: Coloane miniaturi galerie

en: How many Thumbnails should be displayed beside each other
ro: Câte Miniaturi ar trebui să fie afișat lângă celălalt

en: Add Preview Text
ro: Adauga Previzualizare text

en: The text will appear beside your gallery/slideshow
ro: Textul va apărea alături de galeria / slideshow

en: Select the desired Page layout
ro: Selectați aspectul pagina dorită

en: Default Layout - set in
ro: Aspect implicit - stabilit în

en: Layout & Options
ro: Schema & Opțiuni

en: No Sidebar
ro: Nici o laterala

en: Left Sidebar
ro: Laterala Stanga

en: Right Sidebar
ro: Laterala Dreapta

en: Sidebar Setting
ro: Setari Laterala

en: Choose a custom sidebar for this entry
ro: Alegeți o laterala personalizata pentru această intrare

en: Header Settings
ro: Setările de antet

en: Display the Header with Page Title and Breadcrumb Navigation?
ro: Afișarea antet cu titlu de pagină și Breadcrumb de navigare?

en: Display the Header
ro: Afișarea Antet

en: Don't display the Header
ro: Nu afișează antetul

en: Footer Settings
ro: Setări subsol

en: Display the footer widgets?
ro: Afișare widget in subsol?

en: Footer
ro: Subsol

en: Display the footer widgets & socket
ro: Afișa widget subsol și soclu

en: Display only the footer widgets (no socket)
ro: Afișa numai widget subsol (fără soclu)

en: Display only the socket (no footer widgets)
ro: Afișa numai priza (nu widget-uri de subsol)

en: Don't display the socket & footer widgets
ro: Nu se afișează la priza & subsol widget

en: The Avia Layout Builder allows you to create unique layouts with an easy to use, drag and drop interface. <br/><br/>The Builder is available on Pages and Single Portfolio Entries
ro: Builder Layout Avia vă permite să creați machete unice, cu un ușor de utilizat, drag and drop. <br/> <br/> Builder este disponibil pe paginile și Intrari singur in portofoliu

en: Add
ro: Adauga

en: Move
ro: Muta

en: Delete
ro: Sterge

en: Select
ro: Selecteaza

en: Add Table Row
ro: Aduga in tabel rand

en: Add Table Column
ro: Adauga in tabel coloana

en: Remove Image
ro: Sterge Imagine

en: Expand
ro: Extinde

en: title
ro: titlu

en: content
ro: continut

en: No Templates saved yet
ro: Nici sablon salvata inca

en: Templates
ro: Sablon

en: Save Entry as Template
ro: Salvați de intrare ca șablon

en: Load Template
ro: Incarca Sablon

en: Template name already in use. Please delete the template with this name first or choose a different name
ro: Numele șablon deja în uz. Vă rugăm să ștergeți modelul cu acest nume în primul rând sau alege un nume diferit

en: Custom Css Class
ro: CSS personalizat Class

en: Add a custom css class for the element here. Make sure to only use allowed characters (latin characters, underscores, dashes and numbers)
ro: Adauga o clasa CSS personalizat pentru elementul aici. Asigurați-vă că pentru a utiliza numai caractere permise (caractere latine, subliniere, cratime și numere)

en: Edit Element
ro: Editeaza Element

en: Delete Element
ro: Sterge Element

en: Clone Element
ro: Cloneaza Element

en: Insert Shortcode
ro: Insereaza Shortcode

en: Advanced Layout Editor
ro: Editor Schema Avansata

en: Default Editor
ro: Editor Implicit

en: Custom Elements
ro: Elemente Personalizate

en: Information
ro: Informatie

en: Search
ro: Cautare

en: Parent
ro: Parinte

en: New
ro: Nou

en: Categories
ro: Categorii

en: Product Category
ro: Categorie Productie

en: Search Product Categories
ro: Cauta produs in Categorii

en: All Product Categories
ro: Toate Produsele din categorii

en: Parent Product Category
ro: Categorie Produs Parinte

en: Parent Product Category:
ro: Categorie Produs Parinte:

en: Edit Product Category
ro: Editeaza Produs Categorie

en: Update Product Category
ro: Actualizeaza Produs Categorie

en: Add New Product Category
ro: Adauga Produs Nou in Categorie

en: New Product Category Name
ro: Nume categorie produs nou

[ctx: slug]
en: product-category
ro: produs-categorie [ slug ]

en: Tags
ro: Taguri

en: Product Tag
ro: Produs Tag

en: Search Product Tags
ro: Cauta Produs Taguri

en: All Product Tags
ro: Toate Etichete produse

en: Parent Product Tag
ro: Părinte Tag produse

en: Parent Product Tag:
ro: Părinte Tag produse:

en: Edit Product Tag
ro: Editare Tag produse

en: Update Product Tag
ro: Actualizare Tag produse

en: Add New Product Tag
ro: Adăugați tag-ul de marfuri

en: New Product Tag Name
ro: New Tag Produs

[ctx: slug]
en: product-tag
ro: produs-tag

en: Products
ro: Produse

en: Product
ro: Produs

en: Add Product
ro: Adauga Produs

en: Add New Product
ro: Adăugați noi produse

en: Edit Product
ro: Editare de produs

en: New Product
ro: Produs Nou

en: View Product
ro: Vezi Produs

en: Search Products
ro: Cauta Produse

en: No Products found
ro: Nici un produs gasit

en: No Products found in trash
ro: Nici un produss gasit in gunoi

en: Parent Product
ro: Catalog Părinte

en: This is where you can add new products to your store.
ro: Acest lucru este în cazul în care puteți adăuga noi produse pentru magazin.

en: Variations
ro: Variatii

en: Variation
ro: Variati

en: Add Variation
ro: Adauga Variatie

en: Add New Variation
ro: Adauga Variatie Noua

en: Edit Variation
ro: Editeaza Variatie

en: New Variation
ro: Variatie Noua

en: View Variation
ro: Vezi Variatie

en: Search Variations
ro: Cauta Variatie

en: No Variations found
ro: Nici o variatie gasita

en: No Variations found in trash
ro: Nici o variatie gasita in gunoi

en: Parent Variation
ro: Parinte Variatie

en: Orders
ro: Comenzi

en: Order
ro: Comanda

en: Add Order
ro: Adauga Comanda

en: Add New Order
ro: Adauga Comanda Noua

en: Edit Order
ro: Editeaza Comanda

en: New Order
ro: Comanda Noua

en: View Order
ro: Vezi Comanda

en: Search Orders
ro: Cauta Comenzi

en: No Orders found
ro: Nici o comand gasita

en: No Orders found in trash
ro: Nici o comand gasita in gunoi

en: Parent Orders
ro: Parinte Comenz

en: This is where store orders are stored.
ro: Acest lucru este în cazul în care sunt stocate comenzi magazin.

en: Order statuses
ro: Stari Comanda

en: Order status
ro: Stare Comand

en: Search Order statuses
ro: Cauta Statusuri Comenzi

en: All  Order statuses
ro: Toate Starile Comenzilor

en: Parent Order status
ro: Stare Parinte Comanda

en: Parent Order status:
ro: Stare Parinte Comanda:

en: Edit Order status
ro: Editeaza Comanda Stare

en: Update Order status
ro: Actualizare Comanda Stare

en: Add New Order status
ro: Adauga Stare Comanda Noua

en: New Order status Name
ro: Stare Nume Comanda Noua

en: Coupons
ro: Cupoane

en: Coupon
ro: Cupon

en: Add Coupon
ro: Adauga Cupon

en: Add New Coupon
ro: Adauga Cupon Nou

en: Edit Coupon
ro: Editeaza Cupon

en: New Coupon
ro: Cupon Nou

en: View Coupons
ro: Vezi Cupoane

en: View Coupon
ro: Vezi Cupon

en: Search Coupons
ro: Cauta Cupoane

en: No Coupons found
ro: Nici un cupon gasit

en: No Coupons found in trash
ro: Nici un cupon gasit in gunoi

en: Parent Coupon
ro: Parinte Cupon

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
ro: Acest lucru este în cazul în care puteți adăuga noi cupoane care clienții pot utiliza în magazin.

en: Product Hover
ro: Produs hover

en: Select options
ro: Selectați opțiunile

en: Show Details
ro: Afișare Detalii

en: My Account
ro: Contul Meu

en: Change Password
ro: Schimbare parolă

en: Edit Address
ro: Editare Adresa

en: Log Out
ro: Iesire

en: Register
ro: Inregistrare

en: Log In
ro: Autentificare

en: Search results for:
ro: Rezultatele căutării pentru:

en: Tag
ro: Etichete

en: Shop
ro: Magan

en: was added to the cart
ro: a fost adăugat în coș

en: Default Order
ro: Comanda Implicita

en: Price
ro: Pret

en: Date
ro: Data

en: Popularity
ro: Popularitate

en: Click to order products ascending
ro: Click pentru ordonarea produselor ordine crescător

en: Click to order products descending
ro: Click pentru ordonarea produselor ordine descrescătore

en: Products per page
ro: Produse pe pagină

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Display
ro: Afisare

en: Editing:
ro: Editare:

en: Change
ro: Modifica

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Forums
ro: Forumuri

en: Edit profile for User:
ro: Editare Profil utilizator:

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
ro: Vă rugăm introduceți Envato Piata Utilizator.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
ro: Vă rugăm introduceți Envato Piata API Key.

en: The API "set" is a required parameter.
ro: API "set" este un parametru dorit.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
ro: Piata Envato "item id" este un parametru dorit.

en: You are here:
ro: Sunteți aici:

en: 404 - Page not Found
ro: 404 - Pagina nu a fost găsita

en: Home
ro: Acasa

en: Week %1$s
ro: Saptamana %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
ro: Rezultatele cautarii pentru &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
ro: 404 Pagina nu a fost găsita

en: Today
ro: Astazi

en: Your Message:
ro: Mesajul dumneavoastră:

en: Follow
ro: Urmareste

en: on Twitter
ro: pe Twitter

en: Subscribe
ro: Subscrie

en: to RSS Feed
ro: la RSS Feed

en: Advertise here
ro: Publicitate aici

en: by
ro: de

en: Add a google map to your blog or site
ro: Adauga o hartă Google pentru blog-ul sau site-ul

en: Street Address:
ro: Strada:

en: City:
ro: Oras:

en: State:
ro: Judet:

en: Postcode:
ro: Cod postal;

en: Country:
ro: Tara:

en: Fetch coordinates!
ro: Preluarea coordonate!

en: Fetching the coordinates. Please wait...
ro: Preluarea coordonate. Vă rugăm să așteptați ...

en: Latitude:
ro: Latitudine:

en: Longitude:
ro: Longitudine:

en: Zoom Level:
ro: Nivelul de zoom:

en: Map Type:
ro: Hartă Tip:

en: Display a Route by entering a address here. (If address is added Zoom will be ignored)
ro: Afișată o rută prin introducerea unei adrese aici. (În cazul în care se adaugă adresa Zoom vor fi ignorate)

en: Info Bubble Content:
ro: Informatii Bubble conținut:

en: Custom Marker Image URL:
ro: Personalizat Marker Image URL:

en: Enter the width in px or % (100% width will be used if you leave this field empty)
ro: Introduceți lățimea în px sau % (lățimi de 100% va fi utilizat dacă lăsați acest câmp gol)

en: Enter the height in px or %
ro: Introduceți înălțimea în px sau %

en: Too many requests at once, please refresh the page to complete geocoding
ro: Prea multe cereri de la o dată, vă rugăm să reîmprospătați pagina pentru a finaliza geocodare

en: Latitude and longitude for
ro: Latitudine și longitudine pentru

en: couldn't be found by Google, please add them manually
ro: nu a putut fi găsit de către Google, vă rugăm să adăugați-le manual

en: Please insert a valid address in the fields above
ro: Vă rugăm să introduceți o adresă valabilă în domeniile de mai sus

en: (remove)
ro: (elimina)

en: Show
ro: Afiseaza

en: Hide
ro: Ascunde

en: Add to Gallery
ro: Adauga Galeria

en: Enter Video URL
ro: Introduceți URL-ul video

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
ro: %s (in timpul)

en: Column
ro: Coloana

en: (Mega Menu)
ro: (Mega Meniu)

en: Move up
ro: Mutare în sus

en: Move down
ro: Mutare în jos

en: Edit Menu Item
ro: Editare Element de meniu

en: Navigation Label
ro: Eticheta de navigare

en: Mega Menu Column Title <span class="avia_supersmall">(if you dont want to display a title just enter a single dash: "-" )</span>
ro: Mega Meniu Coloana Titlu <span class="avia_supersmall"> (dacă nu doriți să afișați un titlu doar să introduceți un singur liniuță: "-" ) </span>

en: Title Attribute
ro: Titlul Caracteristica

en: link Target
ro: link-ul țintă

en: Same window or tab
ro: Aceeași fereastră sau filă

en: New window or tab
ro: Fereastra noua sau fila

en: CSS Classes (optional)
ro: Clase CSS (opțional)

en: link Relationship (XFN)
ro: link-ul de Relatie (XFN)

en: Description
ro: Descriere

en: Custom Widget Area
ro: Zona Widget personalizat

en: Enter Name of the new Widget Area here
ro: Introduceți numele noului zona Widget aici

en: Add Widget Area
ro: Adauga Zona Widget

en: Install Required Plugins
ro: Instalați plugin-uri necesare

en: Install Plugins
ro: Instaleaza Plugin-uri

en: Installing Plugin: %s
ro: Instalarea Plugin: %s

en: Something went wrong.
ro: Ceva a mers prost.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
ro[0]: Această temă presupune următoarul plugin: %1$s.
ro[1]: Această temă presupune urmatoarele plugin-uri: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
ro[0]: Această temă recomandă următorul plugin: %1$s.
ro[1]: Această temă recomandă următoarele plugin-uri: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
ro[0]: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunile corecte pentru a instala %s plugin. Contactați administratorul acestui site pentru a ajuta la obtinerea de plugin-ul instalat.
ro[1]: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunile corecte pentru a instala %s plugin-uri. Contactați administratorul acestui site pentru a ajuta la obtinerea de plugin-uri instalate.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
ro[0]: Următorul plugin necesar este în prezent inactiv: %1$s.
ro[1]: Următoarele plugin-uri necesare sunt în prezent inactive: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
ro[0]: Următorul plugin recomandat este în prezent inactiv: %1$s.
ro[1]: Următoarele plugin-uri recomandate sunt în prezent inactiv: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
ro[0]: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunile corecte pentru a activa %s plugin. Contactați administratorul acestui site pentru a ajuta la obtinerea de plugin activat.
ro[1]: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunile corecte pentru a activa %s plugin-uri. Contactați administratorul acestui site pentru a ajuta la obtinerea de plugin-uri activate.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
ro[0]: Următoarele plugin-ul trebuie să fie actualizat la ultima versiune pentru a asigura compatibilitate maximă cu această temă: %1$s.
ro[1]: Următoarele plugin-uri trebuie să fie actualizate la ultima versiune lor pentru a asigura compatibilitate maximă cu această temă: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
ro[0]: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunile corecte pentru a actualiza %s plugin. Contactați administratorul acestui site pentru a ajuta la obtinerea de plugin-ul actualizat.
ro[1]: Ne pare rău, dar nu aveți permisiunile corecte pentru a actualiza %s plugin-uri. Contactați administratorul acestui site pentru a ajuta la obtinerea de plugin-uri actualizate.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
ro[0]: Începe instalarea plugin
ro[1]: Începe instalarea plugin-uri

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
ro[0]: Activați plugin-ul instalat
ro[1]: Activați plugin-urile instalate

en: Return to Required Plugins Installer
ro: Intoarcetiva la Plugin-urile necesare instalate

en: Plugin activated successfully.
ro: Plugin activat cu succes.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
ro: Toate plugin-uri instalate și activat cu succes. %1$s

en: Return to the Dashboard
ro: Inapoi la tabloul de bord

en: The following plugin was activated successfully: %s.
ro: Următoarele plugin a fost activat cu succes: %s.

en: Dismiss this notice
ro: Renunțați la această notificare

en: External Link
ro: Link extern

en: Private Repository
ro: Depozitul privat

en: Pre-Packaged
ro: Pre-ambalate

en: Required
ro: Necesar

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Not Installed
ro: Nu este instalat

en: Installed But Not Activated
ro: Instalat, dar nu activat

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
ro: Nu plugin-uri pentru a instala sau activa. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Tabloul de bord </ a>

en: Source
ro: Sursă

en: Status
ro: Stare

en: Install
ro: Instaleaza

en: Activate
ro: Activeaza

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
ro[0]: Următorul plugin a fost activat cu succes:
ro[1]: Următoarele plugin-uri au fost activat cu succes:

en: Install package not available.
ro: Instalați pachetul nu este valabil.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
ro: Descărcarea pachetul de instalare de la <span class="code">%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
ro: Despachetarea pachet&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
ro: Instalarea plugin&#8230;

en: Plugin install failed.
ro: Plugin de instalare a eșuat.

en: Plugin installed successfully.
ro: Plugin-ul instalat cu succes.

en: Plugin activation failed.
ro: Activarea plugin nu a reușit.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ro: Procesul de instalare și activare începe. Acest proces poate dura un timp pe unele servere, așa că vă rugăm să aveți răbdare.

en: %1$s installed and activated successfully.
ro: %1$s instalat și activat cu succes.

en: Hide Details
ro: Ascunde detalii

en: All installations and activations have been completed.
ro: Toate instalațiile și activări au fost finalizate.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ro: Instalarea și activarea Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
ro: Procesul de instalare începe. Acest proces poate dura un timp pe unele servere, așa că vă rugăm să aveți răbdare.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
ro: A apărut o eroare în timpul instalării %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
ro: Instalarea %1$s nu a reușit.

en: %1$s installed successfully.
ro: %1$s instalat cu succes.

en: All installations have been completed.
ro: Toate instalatiile au fost finalizate.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
ro: Instalarea Plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: A new update for your theme
ro: Un nou update pentru tema

en: is available!
ro: este disponibil!

en: The latest version is
ro: Cea mai recentă versiune este

en: You're using version
ro: Ești folosind versiunea

en: Download Update From Themeforest.net
ro: Descarca actualizare de Themeforest.net

en: View Changelog on http://kriesi.at
ro: Vezi Jurnal Schimbari pe http://kriesi.at

en: View Changelog
ro: Vezi Jurnal Schimbari

en: Remind Me Later
ro: Amintește-mi mai târziu

en: Ignore the update notice this time
ro: Ignora actualizarea observa acest moment

en: Ignore This Update Notice
ro: Ignora acest Notice actualizare

en: Edit Frontpage
ro: Editare Prima Pagina

en: Edit this entry
ro: Edita această intrare

en: Edit Dynamic Template of this entry
ro: Editare șablon dinamic al acestui intrare

en: Page %d of %d
ro: Pagina %d din %d

en: Archive for category:
ro: Arhiva pentru categoria:

en: Archive for date:
ro: Arhiva pentru data de:

en: Archive for month:
ro: Arhiva pentru luna:

en: Archive for year:
ro: Arhiva pentru anul:

en: search results for:
ro: Rezultate căutare pentru:

en: search result for:
ro: Rezultatul cautarii pentru:

en: To search the site please enter a valid term
ro: Pentru a căuta site-ul vă rugăm să introduceți un termen valabil

en: Author Archive
ro: Autor Arhiva

en: for:
ro: pentru:

en: Tag Archive for:
ro: Arhiva tag-ul pentru:

en: Archive for:
ro: Arhiva pentru:

en: Archives
ro: Arhive

en: Page
ro: Pagina

en: There was an error when reading this WXR file
ro: Nu a fost o eroare atunci când citesc acest fișier WXR

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
ro: Detaliile sunt prezentate mai sus. Importatorul va încerca acum din nou cu o parser diferit...

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
ro: Acest lucru nu pare să fie un fișier WXR, lipsă/număr incorect versiune WXR

en: Sorry, there has been an error.
ro: Ne pare rău, nu a fost o eroare.

en: The file does not exist, please try again.
ro: Fișierul nu există, vă rugăm să încercați din nou.

en: All done.
ro: Toate făcut.

en: Have fun!
ro: Distreaza-te!

en: Remember to update the passwords and roles of imported users.
ro: Amintiți-vă pentru a actualiza parolele și rolurile de utilizatori importate.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. It is likely that this was caused by a permissions problem.
ro: Fișierul de export nu a putut fi găsit la <code>%s</code>. Este probabil ca aceasta a fost cauzată de o problemă permisiuni.

en: This WXR file (version %s) may not be supported by this version of the importer. Please consider updating.
ro: Acest fișier WXR (versiunea %s) nu poate fi acceptat de această versiune a importatorului. Vă rugăm să ia în considerare actualizarea.

en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
ro: Nu a reușit să importe autorului %s. Posturile lor vor fi atribuite pentru utilizatorul curent.

en: Assign Authors
ro: Atribuirea Autori

en: To make it easier for you to edit and save the imported content, you may want to reassign the author of the imported item to an existing user of this site. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
ro: Pentru a face mai ușor pentru tine de a edita și salva conținutul importat, poate doriți să realocați autorului elementului importat la un utilizator existent de pe acest site. De exemplu, poate doriți să importați toate înregistrările ca <code>admin</code> intrărilor.

en: If a new user is created by WordPress, a new password will be randomly generated and the new user&#8217;s role will be set as %s. Manually changing the new user&#8217;s details will be necessary.
ro: În cazul în care un nou utilizator este creat de WordPress, o noua parola va fi generata aleatoriu și rolul noului utilizator&#8217;s va fi setat ca %s. Schimbarea manual detaliile noului utilizator va fi necesar.

en: Import Attachments
ro: Accesorii de import

en: Download and import file attachments
ro: Descărca și de import fișierele atașate

en: Import author:
ro: Import autor:

en: or create new user with login name:
ro: sau de a crea un nou utilizator cu numele de utilizator:

en: as a new user:
ro: ca un nou utilizator:

en: assign posts to an existing user:
ro: atribui mesaje pentru un utilizator existent:

en: or assign posts to an existing user:
ro: sau atribui mesajele unui utilizator existent:

en: - Select -
ro: - Selectați -

en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
ro: Nu pentru a crea un nou utilizator pentru %s. Posturile lor vor fi atribuite pentru utilizatorul curent.

en: Failed to import category %s
ro: Nu a reușit să importe categoria %s

en: Failed to import post tag %s
ro: Nu a reușit să importe mesaj tag-ul %s

en: Failed to import %s %s
ro: Nu a reușit să importe %s %s

en: Failed to import &#8220;%s&#8221;: Invalid post type %s
ro: Nu a reușit să importe &#8220;%s&#8221;: Invalid tip de mesaj %s

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
ro: %s &#8220;%s&#8221; există deja.

en: Failed to import %s &#8220;%s&#8221;
ro: Nu a reușit să importe %s &#8220;%s&#8221;

en: Menu item skipped due to missing menu slug
ro: Elementul de meniu sarit din cauza lipsei Slug meniu

en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
ro: Elementul de meniu sarit din cauza Slug meniul invalid: %s

en: Fetching attachments is not enabled
ro: Preluarea atașamente nu este activată

en: Invalid file type
ro: Tip de fișier nevalid

en: Remote server did not respond
ro: Server de la distanță nu au răspuns

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ro: Server de la distanță returnat eroarea răspuns %1$d %2$s

en: Remote file is incorrect size
ro: Fișier de la distanță este dimensiunea incorectă

en: Zero size file downloaded
ro: Zero dimensiunea fișierului descărcat

en: Remote file is too large, limit is %s
ro: Fișier de la distanță este prea mare, limita este de %s

en: A new version of this importer is available. Please update to version %s to ensure compatibility with newer export files.
ro: O nouă versiune a acestui importator este disponibilă. Vă rugăm să actualizați la versiunea %s pentru a asigura compatibilitatea cu fișiere de export noi.

en: Howdy! Upload your WordPress eXtended RSS (WXR) file and we&#8217;ll import the posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags into this site.
ro: Salutare! Încarcă eXtended RSS (WXR) fișierul WordPress și vom&#8217; importa posturi, pagini, comentarii, câmpuri personalizate, categorii și tag-uri în acest site.

en: Choose a WXR (.xml) file to upload, then click Upload file and import.
ro: Alegeți un (. Xml) fișier WXR pentru a încărca, apoi faceți clic pe Încărcare fișier și de import.

en: Sorry, no posts matched your criteria
ro: Ne pare rău, nu de posturi potrivit criteriilor

en: Please try another search term
ro: Vă rugăm să încercați un alt termen de căutare

en: View all results
ro: Vezi toate rezultatele

en: Permanent Link:
ro: Link permanent:

en: Square
ro: Pătrat

en: Featured
ro: Recomandate

en: Portfolio
ro: Portofoliu

en: Entry with Sidebar
ro: Intrare cu Sidebar

en: Entry without Sidebar
ro: Intrarea fără Sidebar

en: Select a page
ro: Selectați o pagină

[ctx: post type general name]
en: Portfolio Items
ro: Articole de portofoliu

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Entry
ro: Portofoliul de Intrare

[ctx: portfolio]
en: Add New
ro: Adăugați noi

en: Add New Portfolio Entry
ro: Adauga Intrare Noua in Portofoliu

en: Edit Portfolio Entry
ro: Editare portofoliu de intrare

en: New Portfolio Entry
ro: Intrare noua portofoliu

en: View Portfolio Entry
ro: Vezi portofoliu de intrare

en: Search Portfolio Entries
ro: Intrările de portofoliu de căutare

en: No Portfolio Entries found
ro: Nu intrările de portofoliu gasit

en: No Portfolio Entries found in Trash
ro: Nu intrările de portofoliu găsite în Coșul de gunoi

en: Interesting links
ro: link-uri interesante

en: Here are some interesting links for you! Enjoy your stay :)
ro: Aici sunt cateva link-uri interesante pentru tine! Bucurați-vă de sejurul dvs. :)

en: Archive
ro: Arhivă

en: Pages
ro: Pagini

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ro: Acest post este protejată prin parolă. Introduceți parola pentru a vedea orice comentarii.

en: replies
ro: raspunsuri

en: reply
ro: răspunde

en: &laquo; Older Comments
ro: &laquo; comentarii mai vechi

en: Newer Comments &raquo;
ro: Comentarii noi &raquo;

en: Trackbacks &amp; Pingbacks
ro: Urmăritori &amp; Pingbacks

en: Leave a Reply
ro: Lasă un răspuns

en: Want to join the discussion? <br/>Feel free to contribute!
ro: Doresc să intre în discuție? <br/> Simțiți-vă liber pentru a contribui!

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Nothing Found
ro: nimic găsit

en: Sorry, the post you are looking for is not available. Maybe you want to perform a search?
ro: Ne pare rău, post pe care il cautati nu este disponibil. Poate doriți să efectuați o căutare?

en: For best search results, mind the following suggestions:
ro: Pentru cele mai bune rezultate de căutare, minte Următoarele sugestii:

en: Always double check your spelling.
ro: Întotdeauna verificați ortografia.

en: Try similar keywords, for example: tablet instead of laptop.
ro: Încercați cuvinte cheie similare, de exemplu: comprimat în loc de laptop.

en: Try using more than one keyword.
ro: Încercați să folosiți mai mult de un cuvânt cheie.

en: Feel like browsing some posts instead?
ro: Simțiți-vă ca navigarea unele posturi în loc?

en: User is logged in
ro: Utilizatorul este logat

en: User is logged out
ro: Utilizatorul este deconectat

en: User is Admin
ro: Utilizator este Admin

en: User is Editor
ro: Utilizatorul este Editor

en: User is Subscriber
ro: Utilizatorul este abonat

en: User is Author
ro: Utilizatorul este Autor

en: User is Contributor
ro: Utilizatorul este Contributor

en: Front Page
ro: Prima pagină

en: Single Post
ro: Singur post

en: Enable Conditional Logic
ro: Activați Logic condiționată

en: Add custom css class
ro: Adauga clasa CSS personalizat

en: if
ro: dacă

en: Page/Post ID
ro: Pagina / ID Postare

en: Conditional CSS Class
ro: Condiționată CSS Class

en: Link to:
ro: Link la:

en: About
ro: Despre

en: This author has yet to write their bio.
ro: Acest autor nu a fost încă să scrie bio lor.

en: Meanwhile lets just say that we are proud %s contributed a whooping %s entries.
ro: Între timp, vă permite să spunem că suntem mândri %s contribuit intrările o convulsivă %s.

en: Edit the profile description here.
ro: Editați descrierea profilului aici.

en: Comments<br/>Off
ro: Comments<br/>Oprite

en: Categories:
ro: Categorii:

en: Tags:
ro: Etichete:

en: Comments Disabled
ro: Comentarii Dezactivate

en: in
ro: în

en: (Edit)
ro: (Editare)

en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul dvs. așteaptă sa fie verificat.

en: Sorry, no posts matched your criteria. Please try another search
ro: Ne pare rău, nu sunt posturi potrivit criteriilor. Vă rugăm să încercați o altă căutare

en: You might want to consider some of our suggestions to get better results:
ro: S-ar putea dori să ia în considerare unele dintre sugestiile noastre pentru a obține rezultate mai bune:

en: Check your spelling.
ro: Verificați ortografia.

en: Try a similar keyword, for example: tablet instead of laptop.
ro: Încercați un cuvânt cheie similară, de exemplu: tabel în loc de laptop.

en: You might also like
ro: S-ar putea sa iti placa de asemenea

en: Blog - Latest News
ro: Blog - Ultimele știri

en: New Search
ro: Căutare nouă

en: If you are not happy with the results below please do another search
ro: Dacă nu sunteți mulțumit cu rezultatele de mai jos vă rugăm să face o altă căutare

en: You must first complete %1$s before viewing this Lesson
ro: Tu trebuie să completeze mai întâi %1$s înainte de a vizualiza această lecție

en: You must first complete: %1$s
ro: Tu trebuie să completeze mai întâi: %1$s

en: The 20 latest Blog Posts
ro: Ultimele 20 de postari pe Blog

en: The 8 latest Portfolio Entries
ro: Ultimele 8 intrari in Portofoliu

en: Available Pages
ro: Pagini disponibile

en: Archives by Subject:
ro: Arhivele de Subiect:

en: Monthly
ro: Lunar

en: Archives by Month:
ro: Arhivele de Luna:
